WordPress Kullanıcı Rolleri Hakkında Bilmeniz Gereken Herşey

WordPress websitelerinizde diğer insanlara yönetim yetkisi verebildiğinizi biliyor muydunuz ? WordPress kullanıcı rolleri sayesinde pek çok insanla beraber çalışabilir ve sitenizi yönetebilirsiniz. Bu yazımda WordPress kullanıcı rolleri ile nasıl çalışabileceğinizi ve ayarlamaları nasıl yapmanız gerektiğini sizlerle paylaşacağım.

WordPress Kullanıcı Rolleri

Kullanıcı rolleri, WordPress websitelerinizde site yönetimini başka insanlarla beraber yürütmenizi sağlayan bir özelliktir. WordPress kullanıcı rolleri sayesinde sitenizde hangi insanların neleri yapabileceğini belirleyebilir, üyelerinizi belirli sınıflara ayırabilirsiniz.

WordPress hali hazırda size 6 farklı kullanıcı rolü sunuyor. Hadi hep beraber bunların neler olduğunu inceleyelim.

Süper Yönetici

Süper yönetici rolü çoklu (multisite) WordPress websitelerinde yer alan bir özelliktir. Bu role sahip kişiler, bağlı websitelerindeki diğer yöneticileri ve alt grupları yönetir.

Süper yöneticiler içerikleri düzenleyebilir, tema ayarlarıyla oynayabilir, platforma bağlı bulunan websitelerini silebilir.

Süper yönetici rolünü kullandığınız zaman, normal yöneticilerin bazı yetkileri kısıtlandırılır. Normal yöneticiler website temalarını veya eklentilerini değiştiremez, üzerlerinde oynama yapamaz.

Yönetici

Yönetici rolüne sahip kişiler websitesinde tüm yetkiye sahiptir. Diğer üyelerin rollerini belirleyenlerde yöneticilerdir.

Yöneticiler içerikleri düzenleyebilir, tema ayarlarını yapabilir veya sitenin tüm kodlarında değişikliğe gidebilir.

Kendi WordPress blogunuzun yöneticisi olabilirsiniz. Fakat başkalarına bu kullanıcı rolünü verirken dikkatli olmalısınız. Güvenmediğiniz insanlara bu rolü vermek, geri dönüşü olmayan sorunlara neden olabilir.

Editör

Editör rolüne sahip kişiler websitesinin içeriklerinde her türlü değişikliği yapabilir. Yorumlar, yazılar, diğer yazarların yazılarında düzenlemeler buna dahildir. Bu rolü sitenizde yazı paylaşan insanların denetimi için yazı kabiliyeti üstün birisine verebilirsiniz.

Yazar

Yazar rolünün yetkisi sadece kendi yazdığı blog yazılarının sınırları içerisindedir. Bu role sahip kişiler websitenizde yazı oluşturabilir, kendi yazıları düzenleyebilir ve yayınlayabilirler. Bunun yanında kendi profil bilgilerinide düzenleme olanağına sahiptirler.

İçerik Sağlayıcı

Yazar rolü ile aynı işlevi gören içerik sağlayıcılarının tek farkı yazdığı yazıları yayınlayamamaktır. İçerik sağlayıcıları bir yazıyı yazdıktan sonra editörlerin onayına ihtiyaç duyar.

Abone

WordPress kullanıcı rollerinin sonuncusu ise abonelerdir. Abonelerin websitenizde hiç bir yetkisi bulunmamaktadır. Websitesindeki yazıları okuyabilirler ve profillerini düzenleyebilirler.

Genel olarak hiç bir üyeliğe sahip olmayan herkes blog yazılarınızı okuyabilir. Fakat, abone olan ziyaretçilerinize çeşitli imkanlar sunarak onları sitenize kaydolmaya teşvik edebilirsiniz.

Kullanıcı Rollerini Belirlemeden Önce Yapmanız Gerekenler

Sitenizde kullanıcı rollerini aktif bir şekilde kullanmadan önce yapmanız gereken bazı şeyler vardır. Bunları yapmak tabiki zorunlu değildir fakat yaparsanız olası problemlerin önüne de geçmiş olursunuz.

Websitenizi Yedekleyin

Pek çok kullanıcı ile beraber çalışacaksanız, websitenizi yedeklemenizde fayda var. Olası kötüye kullanımlarda websitenizdeki içeriklerinizi kaybedebilir, tüm kontrolü elinizden yitirebilirsiniz. Bu yüzden hosting servisinizle ve eklentiler kullanarak websitelerinizi yedeklemenizi öneriyorum.

Kullanıcı Rolü Atamalarını Düşünerek Yapın

Websitenizde beraber çalışmak istediğiniz insanlara hangi rolü vermeniz gerektiğini iyice düşünün. “Bu şahısa güveniyor muyum?” , “Websiteme içerik sağlayacak mı?”, “Tam yetki vermeli miyim?” gibi soruları kendinize sorun.

Biraz şüpheci davranarak, websitenizde ileri oluşacak sorunlarında önüne geçebilirsiniz. Bunun yanında websitenizin güvenliği konusunda da daha rahat olacaksınız.

Kullanıcı Rolleri Nasıl Atanır ?

WordPress kullanıcı rollerini üç farklı yöntemle atayabilirsiniz. Aşağıdaki yöntemlerden hangisi size daha cazipse, bunu uygulayabilirsiniz.

Yönetim Panelini Kullanmak

Bu adımları izleyerek kullanıcıları silebilir, rol atayabilirsiniz:

 1. WordPress yönetim panelinize giriş yaptıktan sonra Kullanıcılar sekmesine tıklayın ve Yeni Ekle butonuna basın.
 2. Yeni kullanıcının bilgilerini forma doldurun ve rolünü belirleyin. Kaydetmek için Yeni Kullanıcı Ekle butonuna basın.
 3. Kullanıcıları ekledikten sonra istediğiniz zaman silebilir, rollerini değiştirebilirsiniz.

Tema Dosyalarınızı Manuel Olarak Düzenleyin

Kullanıcı rollerini ayarlarken daha fazla seçeneğe sahip olmak istiyorsanız, WordPress temanız üzerinde değişiklikler yapmanız gerekmektedir.

WordPress rol ayarlarını yaparken bize beş farklı fonksiyon sağlıyor:

 • add_role() – rol eklemek için
 • remove_role() – rol silmek için
 • add_cap() – belirli bir role özellik eklemek için
 • remove_cap() – belirli bir rolden özellik silmek için
 • get_role() – belirli bir rolün yapabileceklerini belirlemek için

Rollerinizi belirlerken bunları doldurmanız gerekiyor:

 • role – rolün ismi
 • display name – WordPress panelinizde görünecek rol ismi
 • capabilities – Rolün yapabilecekleri

Örnek olarak yazı ve sayfa ekleyebilen bir rol belirleyelim. Rolümüzün ismi Publisher olsun:

add_role('publisher', __(
  'Publisher'),
  array(
    'publish_posts' => true,
    'publish_pages' => true,
    )
);

WordPress resmi sayfasındaki codex’i inceleyerek bir role hangi özellikleri verebileceğinizi görebilirsiniz.

Kodu kullanmak için aşağıdaki adımları takip edin:

 1. Kodunuzu oluşturduktan sonra WordPress yönetici panelini açın ve Görünüm menüsüne gelin.
 2. Tema Düzenleyici seçeneğine tıklayın ve hangi temada bu kodu kullanmak istediğiniz seçin. Daha sonrasında ise functions.php dosyasını açın.
 3. Kodunuzu sayfanın altına kopyalayıp yapıştırın.
 4. Son olarak yaptığınız değişikliği kaydedin.

Kodunuzu siteye eklerken dikkat edin. Hatalı bir kod kullanmak, sitenizde problemlere yol açabilir.

Kullanıcı Rolleri İçin Eklenti Kullanmak

Kendi oluşturduğunuz kodlarla kullanıcı rollerini belirlemek çok güçlü bir yöntem olsada, kodlama bilgisine sahip değilseniz sitenizde sorunlara yol açabilirsiniz. Bunun yerine Capability Manager Enhanced eklentisi ile de kullanıcı rollerinizin görevlerini düzenleyebilirsiniz.

Bu eklenti sayesinde sadece kullanıcı rollerini vermekle kalmıyorsunuz, hangi rolün neleri yapabileceğinide belirleyebiliyorsunuz.

Son olarak, websitenizde beraber çalışmak istediğiniz kişilere kullanıcı rolleri verirken dikkatli olun. Güvenmediğiniz insanlara daha az yetkili roller vermek doğru bir karar olacaktır. Bu yazımda sizlere WordPress’in önemli özelliklerinden biri olan kullanıcı rollerini ve nasıl kullanılacağını anlattım. Umarım sizler için faydalı bir yazı olmuştur.

Sizlerin kullanıcı rollerini ayarlarken tercih ettiği bir eklenti var mı? Varsa bunları bizimle yorumlar kısmında paylaşabilir misiniz ?

0 0 vote
Article Rating
Yazar
Yasin Atagün
Takip Et
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm Yorumları Göster
0
Yorumlarınız bizim için çok değerli!x
()
x