WordPress Memory Limit Arttırma – Bellek Tükendi Hatası ve Çözümü

WordPress sitenizde “Bellek Tükendi Hatası” mı görüyorsunuz? Bu problem en yaygın WordPress hatalarından birisidir ve WordPress memory limit arttırma işlemini uygulayarak bu sorunu çözebilirsiniz. Bu yazımda “bellek tükendi hatasını” WordPress bellek (memory) limitini arttırarak nasıl çözeceğinizi göstereceğim.

Bellek Tükendi Hatası Nedir?

WordPress, server-side programlama dili olan PHP ile yazılmış bir içerik yönetim sistemidir. Bu platformdaki tüm websiteleri hosting serverları üzerinde faaliyet gösterir.

Web serverları tıpkı bilgisayarlara benzer. Farklı işlemleri bir arada yapabilmek için belleğe ihtiyaç duyarlar. Server yöneticileri PHP kullanarak, uygulamalarına ve websitelerine özel olarak bellek boyutlarını belirlerler.

WordPress Memory Limit Arttırma

Eğer bir WordPress kodunuz bir fonksiyonu yerine getirirken daha fazla belleğe ihtiyaç duyarsa “Bellek tükendi hatasını” alırsınız. Yani serverınız sizin websitenizin işlemlerini halledecek yeterli kaynağı bulamadığı zamanlar.

WordPress ilk kurulumunu yaptığınızda, eğer PHP bellek limitiniz 64MB’dan düşükse, WordPress bunu 64MB’a çekmeye çalışır. Fakat 64MB genellikle çoğu websitesi için yeterli olmamaktadır. Bu yüzden websitelerinizde bu hatayı alıyorsanız, WordPress memory limit arttırma işlemini manüel olarak yapmak zorunda kalabilirsiniz.

Fakat korkmayın!! Bunu yapmak oldukça basittir. Gelin hep beraber bellek limitini nasıl arttırabileceğinizi inceleyelim.

PHP WordPress Memory Limit Arttırma

Öncelikle WordPress sitenizde wp-config.php dosyasını bulun. Bu dosya genellikle WordPress sitenizin kök dizininde yer alır. Bu dosyaya erişim sağlayabilmek için FTP veya hosting dosya yöneticinizi kullanabilirsiniz.

Dosyanızı bir kod düzenleme programıyla (notepad bile olur) veya hostinginizin düzenleme aracı ile açın. Dosyanızı açtıktan sonra aşağıdaki kodu en alt bölüme yapıştırın:

define( 'WP_MEMORY_LIMIT', '256M' );

Bu kod WordPress memory limitini 256MB’a çıkarır.

İşlemi tamamladıktan sonra dosyanızı kaydedin.

Dosyanızda yaptığınız değişikliği kaydettikten sonra WordPress sitenize tekrar giriş yapın. Bu problemin ortadan yokolduğunu göreceksiniz.

Önemli Not: Eğer bu çözüm sizin için yararlı olmadıysa, Web hosting firmanız bu değişikliğe izin vermiyor demektir. Bu senaryona WordPress memory limit arttırma işlemini hosting sağlayıcınız ile görüşerek yapmanız gerekir.

WordPress Memory Limit Arttırma

Sonuç

İşte bukadar. WordPress bellek limitinizi sadece bir dakika içerisinde kolaylıkla arttırabilirsiniz. Umarım bu hatayı nasıl çözebileceğinizi açık bir şekilde anlatabilmişimdir. Fakat takıldığınız yerler olursa yorumlar kısmında istediğiniz soruyu sorabilirsiniz.

Eğer bu yazımı beğendiyseniz bizi Facebook ve Twitter adreslerimizden de takip etmeyi unutmayın.

0 0 vote
Article Rating
Yazar
Yasin Atagün
Takip Et
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm Yorumları Göster
0
Yorumlarınız bizim için çok değerli!x
()
x