WordPress Özet Özelliği Nedir? Nasıl Kullanılır?

WordPress Özet özelliği, kısaca ve adındanda anlaşıldığı gibi sitenizdeki yazıların özetine verilen isimdir. Örneğin, Webtisyen’in kategori sayfalarında gezerken, her bir başlığın altında yazıların özetini görürsünüz. Bu özelliği kullanmanın asıl amacı, blog sayfalarında dolaşan ziyaretçilerinize yazı hakkında bilgi vermektir.

Bunun yanında RSS feedlere tüm yazınızı göndermek yerine yazınızın bir özetini gönderirken de bu özelliği kullanabilirsiniz. Eğer RSS’in ne olduğunu ve WordPress’te RSS yayınlarını kullanarak nasıl daha fazla ziyaretçi etkileşimi sağlayabileceğinizi öğrenmek istiyorsanız, bu yazımı da okuyabilirsiniz.

Pek çok WordPress kullanıcısının bu özelliği bilmediğini farkettiğimde, bunun sebebini araştırdım. WordPress’in yeni versiyonlarındaki düzenlemelerde, bu özelliğin kapalı olduğunu ve “Ekran Tercihlerinden” açılması gerektiğini farkettim.

Eğer websitelerinizdeki sayfalarda ve RSS yayınlarınızda yazılarınızın tamamını değil, sadece bir özetini paylaşmak istiyorsanız, aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz. Bu yöntemi kullanarak insanların sitenizdeki yazı sayfalarına girişlerini arttırabilirsiniz.

WordPress Özet Özelliğinin Kullanımı

Adım 1: Öncelikle WordPress Özet özelliğini açmak için yönetici panelinizde Yazılar > Tüm yazılar sekmesine giriş yapın.

WordPress Özet Özelliği

Adım 2: Daha sonrasında düzenlemek istediğiniz yazıyı seçin ve yazı editörünüzü açın.

WordPress Özet Özelliği

Adım 3: Ekranınızın sağ üst köşesinde bulunan “Ekran Tercihleri” butonuna tıklayın.

WordPress Özet Özelliği

Adım 4: Burada pek çok işaretli ve işaretsiz ekran tercihini göreceksiniz. Eğer “Özet” özelliği açık değile, bu özelliğe işaret koyun.

WordPress Özet Özelliği

Adım 5: Daha sornasında yazı panelinizin en altına gelin. Burada “Özet” başlıklı bir düzenleme penceresi oluşturulduğunu göreceksiniz.

Adım 6: Buraya yazınızın Anaysafanızda, Kategori Sayfalarında ve RSS yayınlarında görünecek özetini yazın.

WordPress Özet Özelliği

Adım 7: Tüm düzenlemeleri yaptıktan sonra yazınızı güncellemeyi unutmayın.

Bir yazının özetini belirlerken hiç bir kurala uymanız gerekmez. WordPress Özet bölümüne yazacağınız her açıklamaya, kısa yazıya siz karar verebilirsiniz.

Umarım bu yazım, bu küçük ama bir okadar da yararlı WordPress özelliği gözden kaçıran okurlarımız için yararlı olmuştur. Eğer sitemizi ve yazdığımız yazıları beğeniyorsanız, bizi Facebok ve Twitter adreslerimizden de takip edebilirsiniz.

0 0 vote
Article Rating
Yazar
Yasin Atagün
Takip Et
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm Yorumları Göster
0
Yorumlarınız bizim için çok değerli!x
()
x