WordPress Websitelerinde Preloader (Ön Yükleyici) Nasıl Yapılır ?

Başarılı bir websitesi yönetmenin en önemli kriterlerinden birisi hızlı bir web sitesine sahip olmaktır. Arama motorları, sıralamanızı belirlerken, web sayfasının açılış hızınıda göz önüne alır. Eğer kötü bir açılış hızına sahipseniz, arama motorlarında değeriniz düşer ve sonuçlarda geriye düşersiniz. Preloaderlar da işte burada devreye girer. Fakat önce kullanıcıların neden ön yükleyici ile daha iyi bir deneyim yaşayacaklarından bahsedelim.

Site ziyaretçilerinizde yavaş açılan bir websitesinde dolaşmaktan haz almaz. Dünyanın hemen heryerinde internet olanakları gelişiyor olsada, pek çok insan hala kötü internet bağlantıları ile web sayfalarında dolaşım yapıyor. Bu yüzden website hızınızı olabildiğince yüksekte tutmanız oldukça önemlidir.

preloader

Websitenizi hızlandırmanın yanında, ziyaretçilerinizin sayfa açılış süresince dikkatlerini dağıtacak bazı ufak taktikler geliştirebilirsiniz. Bugünkü yazımda da, bu taktiklerden birisi olan önyükleyiciler ile nasıl çalışacağınızı sizlere anlatacağım.

Önyükleyiciler (preloader) websitenizde herhangi bir sayfa yüklenirken, ziyaretçilerinizin karşısına çıkan ekranlardır. Site açılış hızınız düşük olsa bile, önyükleyiciler sayesinde ziyaretçilerinizin dikkatini dağıtabilirsiniz. Aynı zamanda önyükleyicileri bir estetik araç olarakta görebilirsiniz. WordPress websitelerinizde önyükleyicileri sitenize kurmak çok kolaydır ve aşağıda bunu yapabileceğiniz birbirinden güzel eklentileri sizlerle paylaşacağım.

En İyi Preloader Eklentileri

1. Preloader by Alobaidi (bedava)

preloader

Bu eklentiyi kullanmak oldukça basittir ve pek çok tarayıcıda sorunsuz çalışır. Size 10 farklı ön yükleyici seçeneği sunar ve sorunsuz çalışır.

2. PageLoader: Loading Screen and Progress Bar Pro

preloader

Bu güçlü ve bol özellikli preloader eklentisi size çok fazla seçenek sunar. Özel tasarımlar, iconlar, arka plan değişiklikleri ve daha pek çoğunu bu eklentide bulabilirsiniz. Bu eklenti ile WordPress sayfalarınıza harika ön yükleyiciler oluşturabilirsiniz.

3. Ultimate WordPress Preloader (bedava)

DEMO İNDİRME SAYFASI

Bu eklenti en temel özellikleri ile sizin için uygun bir seçenek olabilir. Sayfanız yüklenirken güzel bir ön yükleyici görüntüsüne sahip olmak istiyorsanız, bu eklentiyi deneyebilirsiniz. Hiç bir kodlama bilgisi olmadan sadece 2-3 dakika içerisinde ayarlamaları yapabilirsiniz.

4. LoftLoader Pro

Sayfa geçişlerinizde özel resimler, iconlar ve canlı tasarımlar istiyorsanız, bu eklenti ile bunu sağlayabilirsiniz. Harika ve hazır ön yükleyici temalarına sahip olan bu eklenti ile kendi preloader temalarınızıda tasarlayabilirsiniz.

5. WordPress Preloader Unlimited

Bu eklentinin en önemli özelliği, CSS3 ile tasarımlarını harikalaştırmak isteyen geliştiriciler için uygun olmasıdır. Eğer elinizi biraz çalıştırmak ve kendinize özgü bir tasarıma sahip olmak istiyorsanıız, bu eklentiye bayılacaksınız.

Preloaderlar Hakkında

Önyükleyiciler sadece sayfanızı güzel göstermekle kalmaz, aynı zamanda websitenizin işleyişinde çok önemli bir yere sahip olur. Uzun sürede açılan sayfalar, ziyaretçileriniz adına adeta bir acı kaynağıdır. Önyükleyiciler sayesinde kötü internet sahibi kullanıcıların veya kötü açılma süresine sahip web sayfalarının verdiği zararları azaltabilirsiniz.

Websiteniz bir önyükleyiciye gerek duymuyorsa bile tasarımsal açıdan güzel bir görüntü sağlayabilirsiniz. Pek çok internet kullanıcısı bu tarz efektleri ve sayfa açılışlarını olumlu karşılamaktadır. Genel internet kullanıcısı profilleri üzerinde yapılan bir ankette, preloadera sahip websitelerinin daha profesyonel olduğu kanısı ortaya çıkmıştır.

Bu yazımda sizlere önyükleyicilerin ne olduğunu, ne işe yaradığını ve WordPress websitelerinde önyükleyicilerin nasıl yapılabileceğini anlattım. Umarım yararlı bir yazı olmuştur.

Webtisyen’de çıkacak olan buna benzer yazıları takip etmek için Facebook ve Twitter sosyal medya hesaplarımızı takip edebilirsiniz.

0 0 vote
Article Rating
Yazar
Yasin Atagün
Takip Et
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm Yorumları Göster
0
Yorumlarınız bizim için çok değerli!x
()
x