WordPress Profil Fotoğrafı Değiştirmenin 2 Yolu

Sitelerinizde ve bloglarınızda yazarlarınızın tanıtımını yaparken profil fotoğraflarını da sergilemek istersiniz. Fakat, WordPress tabanlı sitelerin temel ayarlarında WordPress profil fotoğrafını değiştirmek için bir seçenek bulunmuyor.

WordPress sadece belirli türde 4-5 avatar figürünü ve Gravatar servisini kullanmanıza müsade ediyor. Eğer kullanıcılarınızın bir Gravatar hesabı yoksa, fotoğraf bölümünde mavi bir Gravator sembolü çıkıyor. Buda yazar profillerini incelemek isteyen ziyaretçileriniz için olumsuz bir görüntü ortaya çıkarıyor.

Durum böyle olunca, WordPress kullanıcılarına fotoğraflar ekleyebilmek için çeşitli servisler veya eklentiler kullanmamız gerekiyor. Bende bu yazımda WordPress profil fotoğrafı değiştirme işlemini nasıl yapabileceğinizi 2 farklı yöntem ile göstereceğim.

Yöntem 1: Gravatar Servisini Kullanmak

wordpress profil fotoğrafı

Gravatar, email adreslerine fotoğraf bağlamanızı sağlayan bir online avatar servisidir. Bu siteye bağladığınız email adreslerinizi Gravatar’ı destekleyen platformlarda üyelik için kullandığınızda, profil fotoğrafınız otomatik olarak belirir. WordPress’te Gravatar servisini kullanan bir platformdur.

Bu servisi kullanmak için Gravatar sitesine WordPress.com hesabınızla kayıt olun. Kayıt olma butonunu sitenin sağ üst köşesinde bulabilirsiniz. Eğer bir WordPress.com hesabınız yoksa sadece bir dakika içerisinde oluşturabilirsiniz.

Önemli: Gravatar WordPress’teki kullanıcı email adresinizle beraber çalışır. Bu yüzden kendi sitenizdeki mail adresi ile WordPress.com’a kayıt olurken kullandığınız mail adresinin aynı olması gerekir.

Siteye kayıt olduktan sonra ise yapılacaklar çok kolay. Karşınıza sizin email adresiniz ve gravatarınızın olduğu bir ekran çıkacak.

Bu ekranda fotoğraf yükleme seçeneğine tıklayarak belirtilen email adresiniz için bir WordPress profil fotoğrafı yükleyebilirsiniz.

wordpress profil fotoğrafı

Fotoğrafı yükledikten sonra Gravatar sizden fotoğrafınızı kırpmanızı ve düzenlemenizi isteyecek. Bunuda yaptıktan sonra Gravatar.com‘daki işlerimiz tamamlanıyor.

Bu işlemlerden sonra WordPress yönetim panelinizden Kullanıcılar > Sizin Hesabınız yolunu izleyin.

Daha sonrasında ise kullanıcı ayarlarında avatar seçeneğinizi Gravatar olarak ayarlayın.

Düzenlemeyi bitirdikten sonra artık WordPress profil fotoğrafızın Gravatar sitesine yüklediğiniz fotoğrafla değiştiğini görebilirsiniz. Profil fotoğrafınızı yönetici panelinizde sağ üst köşede veya yazılarınız içerisindeki yazar tanıtım kutularında kontrol edebilirsiniz.

Eğer bu özelliği birden çok üyeniz için kullanmak istiyorsanız, Gravatar hesabınıza üyelerinizin email adreslerini girip, hepsin WordPress profil fotoğrafı ekleyebilirsiniz.

Yöntem 2: Eklenti İle WordPress Profil Fotoğrafı Değiştirin

Eğer Gravatar servisini kullanmak istemiyorsanız, WordPress eklentileri ile de bu işlemi yapabilirsiniz. Ben Simple Local Avatars eklentisini oldukça beğeniyorum. Fakat ufak bir araştırma ile onlarca profil fotoğrafı ekleme eklentisini bulabilir, size en uygun olanı kullanabilirsiniz.

Simple Local Avatars eklentisini yüklemek için öncelikle yönetim panelinizi açın. Daha sonrasında Eklentiler > Yeni Ekle yolunu izleyin.

Eklentinin ismini arama bölümüne yazın ve arama sonuçlarında çıkan eklentiyi yükleyin. Eklentinizi etkinleştirdikten sonra WordPress profil fotoğraflarınızı eklemeye hazırsınız.

NOT: Eğer eklenti yüklemeyi bilmiyorsanız Adım Adım WordPress Eklenti Yükleme Rehberi adlı yazımızı inceleyebilirsiniz.

Profil fotoğraflarınızı yönetim panelinden Kullanıcılar > Kullanıcı Adı yolunu izleyerek değiştirebilirsiniz. Eklentiyi yükledikten sorna tıpkı aşağıdaki gibi bir seçenek karşınıza çıkacak. Burada dilediğiniz fotoğrafı eklemekte özgürsünüz.

wordpress profil fotoğrafı

Son Olarak

WordPress’te hazır şekilde yer alan bir fotoğraf değiştirme seçeneği bulunmuyor. Fakat gördüğünüz gibi iki farklı yöntemle sadece 1-2 dakika içerisinde dilediğiniz kullanıcılara WordPress profil fotoğrafı ekleyebilirsiniz.

Umarım bu yazım sizler için yararlı olmuştur. Eğer bu yazımı beğendiyseniz bizi Facebook ve Twitter hesaplarımızdan da takip edebilirsiniz.

0 0 vote
Article Rating
Yazar
Yasin Atagün
Takip Et
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm Yorumları Göster
0
Yorumlarınız bizim için çok değerli!x
()
x