WordPress Resetleme Nasıl Yapılır?

Bu yazının başlığını gördüğünüzde “Neden biri çalışmakta olan WordPress sitesini resetlemek ister?” diye soruyor olabilirsiniz. Aslında bu güzel de bir sorudur.

WordPress resetleme işleminin pek çok sebebi olabilir. Mesela temiz bir başlangıç yapmak isteyenler olabilir. Yada aniden meydana gelen hatalar yüzünden websiteniz bozulmuş ve sorunları düzeltmekle uğraşmak istemiyor olabilirsiniz. En çok tercih edilen kullanma sebebi ise hata ayıklamadır. Pek çok geliştirici bu eklentiyi debug için de kullanır.

Sebebi her ne olursa olsun, WordPress sitenizi başlangıç ayarlarına döndürebilir, tamamen temiz bir kurulum ile yeninden işe koyulabilirsiniz. Bir WordPress kurulumunu resetlemek için pek çok yöntem vardır. Bunlardan en kolayı ise WP Reset eklentisini kullanmak.

Bu yazımda sizlere WP Reset eklentisi ile WordPress resetleme işlemini nasıl yapacağınızı anlatmak istiyorum.

WP Reset Eklentisi

WordPress resetleme

WP Reset eklentisi tüm WordPress databasenizi sıfırlamanızı ve ilk kurulum gününe geri dönmenizi sağlar. Bunu yaparken ise diğer dosyalarınıza dokunmaz. Bu eklenti sadece websitenizdeki içerikleri, düzenlemeleri ve ayarları sıfırlar.

Eklenti aynı zamanda hataya yer bırakmaksızın datalarınızı korur. Bunun yanında debug ve test işlemlerini de bu eklenti sayesinde hızlandırabilirsiniz. Tüm ayarlarınızı sıfırlayarak problemin nerede olduğunu çözmeyi deneyebilirsiniz.

WP Reset Özellikleri

WordPress resetleme işlemini bu eklenti ile yaparken pek çok website elemanını silersiniz. Tabiki yazılarınızı ve görsellerinizi resetleme yapmadan önce yedekleme yapabilirsiniz. Peki bu eklenti neleri siliyor ?

  1. Tüm yazıları, özel yazı tiplerini, yorumları, medya görsellerini ve üyeleri
  2. Temel WordPress database tablolarını
  3. Tüm özel WordPress database tablolarını

Silme işlemini yaparken koruduğu dataları da inceleyelim:

  1. Websitenize yüklediğiniz tüm görsellerinizi wp-uploads klasöründe tutuyor. Sadece bu görseller artık “Ortam” sekmesinde görünmüyor. Yani görsellerinizi tekrar websitenizde istiyorsanız, basit ayarlamalar yaparak kullanabilirsiniz.
  2. Tüm dosyalarınız, temalarınız ve eklentileriniz eskisi gibi yer alıyor. Etkinleştirme bekliyor.
  3. Site adı, WordPress adresi, site adresi, site dili ve arama motorlarındaki görünürlüğünüz aynı şekilde korunuyor.
  4. Giriş yapmış tüm üyelerinize aynı isim ve şifrede üyelikler oluşturuluyor.

WP Reset’i Yüklemek

WP Reset eklentisi WordPress eklenti dizininde yer alıyor. Bu eklentiyi yüklemek için yönetim panelinizde Eklentiler > Yeni Ekle yolunu takip etmeniz ve eklentiyi arama bölümünden bulmanız yeterli.

NOT: Eğer eklenti yüklemeyi bilmiyorsanız Adım Adım WordPress Eklenti Yükleme Rehberi adlı yazımızı inceleyebilirsiniz.

Eklenti Nasıl Çalışıyor?

Bu eklenti WordPress databasenizi resetleyerek, orjinal haline geri getiriyor. Bu işlemi ise sadece bir iki dakika içerisinde gerçekleştiriyor. Resetleme tuşuna bastığınızda karşınıza “Emin misiniz?” mesajı çıkıyor. Bu şekilde bir kaza sonucu WordPress resetleme işlemi yapmıyorsunuz.

Resetleme işlemi yapılırken, dakikalar içerisinde databasenizdeki tüm tablolar, ayarlar ve özel yapılandırmalar sıfırlanıyor.

Hızlı Bir Şekilde WordPress Resetleme

Bu eklenti oldukça hızlı çalışıyor. Database büyüklüğünüze göre ortalama 1 dakika içerisinde tüm WordPress sitenizi resetleyebiliyorsunuz. Sonuçları neredeyse anında görmüş oluyorsunuz.

WordPress Resetleme İşleminden Sonra

WordPress resetleme

Resetleme işlemi bittikten sonra yapılacaklar oldukça kolay ve hızlı. Kendi başınıza hiç bir şey yapmanız gerekmiyor. Öncelikle eklenti sizi websitesinden çıkış yaptırıyor. Aynı kullanıcı adı ve şifre ile yönetim panelinize giriş yapabiliyorsunuz.

Artık sitenizde istediğiniz eklentileri aktif hale getirebilir, istediğiniz temaları tekrar kullanabilirsiniz. Bunun yanında yedeklediğiniz yazılarınızı geri yükleyerek içeriklerinize tekrar kavuşabilirsiniz.

Bu eklentinin asıl amacı database sorunlarını ve bugları çözmektir. En basit şekilde “WordPress sitenizi ilk kurduğunuz güne döndürür.”

Websitenizi Resetledikten Sonra Nasıl Giriş Yapacaksınız?

Resetleme işlemi bittikten sonra daha önce nasıl giriş yapıyorsanız, aynı şekilde giriş yapabiliyorsunuz. Tek yapmanız gereken ise resetleme yaparken kullandığınız hesabınızla giriş yapmak.

Bu Eklenti Kimler İçin?

Bu eklentiyi genellikle site tasarım ve geliştirme işi ile uğraşanlar kullanıyor. Bazı test ve debug işlemlerini bu eklenti sayesinde hiç bir kodlama yapmadan da yapabiliyoruz. Bunun yanında sitesini herhangi bir nedenden dolayı sıfırlamak isteyen herkes bu eklentiyi kullanabilir.

Dikkat!!

Bu eklentide resetlemeyi başlattığınız anda tüm dabatase bilgileriniz ve diğer silinecek dosyalar üzerinde  işlem sağlanıyor. Bu yüzden resetleme işlemini yapmadan önce WordPress yedekleme eklentileri yardımı ile website yedeklerinizi almayı unutmayın.

Çeviri ve Aktif Kullanım

Bı eklenti dört farklı dilde hizmet sağlıyor. Şuan için Türkçe desteği malesef yok. Fakat Webtisyen ekibi olarak en kısa zamanda Türkçe dil paketini biz ekleyeceğiz.

Bunun yanında eklentinin kullanım sayısı ise oldukça yüksek. WP Reset eklentisini bugün itibariyle 100,000 kişi aktif olarak kullanıyor. Puanlama ise 5 yıldız seviyesinde.

Fiyatlandırma

WP Reset bedava bir eklentidir. Hiç bir ücret ödemeden sitenize yükleyip, WordPress resetleme işlemini yapabilirsiniz. Bunun yanında açık kaynak koldu bir eklenti olduğu için beğenmediğiniz özellikleri kendinizde geliştirebilirsiniz.

Son Olarak

WP Reset, site databaselerini sıfırlamak için oldukça iyi bir eklentidir. Bu işlemi sadece 1 dakika içerisinde yapar. Hiç bir kodlama bilgisine gerek kalmadan sitelerinizi sıfırlayabilirsiniz. Umarım bu yazım WordPress resetlemek isteyen ziyaretçilerim için yararlı olmuştur. Eğer bu yazımı yararlı bulduysanız bizi Facebook ve Twitter adreslerimizden de takip etmeyi unutmayın.

0 0 vote
Article Rating
Yazar
Yasin Atagün
Takip Et
Bildir
guest
1 Yorum
Eskiler
En Yeniler Beğenilenler
Inline Feedbacks
Tüm Yorumları Göster
Mehmet Sedat
Mehmet Sedat
11 ay önce

Yararlı bir eklenti olduğu ortada. Güzel anlatımınız için teşekkür ederim.

1
0
Yorumlarınız bizim için çok değerli!x
()
x