WordPress RSS Feed Nedir? WordPress RSS Nasıl Kullanılır?

Blog sitelerinin pek çoğunda RSS feed ikonuna rastlamışsınızdır. Eğer RSS feed nedir diye merak ediyorsanız yada WordPress RSS feed kullanımını öğrenmek istiyorsanız, doğru yerdesiniz. Bu yazımda RSS’in ne olduğunu, yararlarını ve WordPress bloglarından nasıl kullanabileceğinizi detaylı bir şekilde anlatacağım.

RSS Feed Nedir?

RSS bir web yayınıdır ve bu yayın sayesinde çeşitli servisler ve kullanıcılar websitelerindeki son değişiklikleri takip edebilir. Bu kelimenin ingilizce açılımı Really Simple Syndication yada Rich Site Summary olarak geçmektedir. “RSS Feed Nedir?” sorusunun cevabı aslında kısaca budur. Fakat gelin, RSS’in neden ortaya çıktığını ve neden önemli olduğunu doğru bir şekilde anlayalım.

Önceden, bir sitedeki içerikleri takip etmek için o siteyi yer imlerine eklemeniz gerekirdi. Tabiki değişlikleri takip edebilmek için belirli aralıklarla bu siteye giriş yapmanızda kaçınılmazdı. RSS feed bu problemi çözen bir yenilik oldu ve insanlar favori sitelerini, bloglarını ve forumları tek bir platformdan takip edebilir hale geldi.

RSS sayesinde bloggerlar ve diğer site sahipleri tüm içeriklerini belirli bir ağa gönderebiliyor. Bu sayede de insanlar email, RSS okuyucu veya 3. parti servisler aracılığı ile bu içerikleri sürekli takip edebiliyor.

RSS Feed Nasıl Çalışır?

RSS feed en son içeriklerinizi, yapılandırılmış bir XML dosyası halinde yayınlar. Bu dosya tüm içeriğinizi veya içeriğinizin özetini içerebilir. Bunun yanında “Kategori, Yazar, Tarih” gibi meta bilgileri de bu dosyanın içerisinde yer alır.

Bu XML dosyaları RSS feed okuyucuları tarafından okunabilir ve işlenebilir. Piyasada RSS yayınlarını takip etmenize yarayan pek çok masaüstü, mobil ve website servisleri vardır.

Aşağıda bir RSS yayınının nasıl göründüğünü inceleyebilirsiniz:

<?xml version="1.0" encoding="UTF-8"?>

<channel>
<title>Webtisyen</title>
<link>https://www.webonya.com</link>
<description>WordPress Dersleri</description>
<lastBuildDate>Salı, 02 Ara 2019 14:13:37 +0000</lastBuildDate>
<language>tr-TR</language>

<item>
<title>WordPress Hatalarının Çözümleri</title>
<link>http://feeds.webtisyen.com/acemi/</link>
<pubDate>Salı, 02 Ara 2019 09:40:20 +0000</pubDate>
<dc:creator>Yasin Atagün</dc:creator>
<category><![CDATA[Acemi]]></category>
<guid isPermaLink="false">https://www.webonya.com/wordpress-hatalari
</guid>

<description><![CDATA[<p>Yazının açıklaması buraya...]]></description>
<content:encoded><![CDATA[<p>Yazı buraya....]]></content:encoded>
</item>

Bütün WordPress blogları RSS yayın desteği ile gelir. Temelinde, her bir WordPress sayfanızın içinde RSS feed bölümünüzü hedefleyen bir meta etiket bulunur.

WordPress sitelerinizde RSS yayınlarını kapatabilirsiniz. Fakat, okumaya devam ederseniz bu yayınları asla kapatmak istemeyeceğinize eminim.

RSS’in Yararları Nelerdir?

RSS yayınları, ziyaretçilerinizin yeni içeriklerinizi takip etmenisini kolaylaştırır. RSS yayınlarını bir RSS okuyucusunda veya masaüstü programında kullanarak sitenizdeki son yeniliklere, yazılara ve diğer içeriklere kolayca erişebilirler.

Site takipçileriniz her seferinde URL’nizi girmek veya hatırlamak zorunda değildir. Bütün içeriklerinizi bu yayınlar sayesinde tek bir platformda okuyabilirler. Hatta offline okuma imkanını da kullanabilirler.

RSS yayınları doğal ve oldukça sadık bir takipçi kitlesi oluşturmanızda önemli bir rol oynar. RSS yolu ile sitenizi takip eden kullanıcılar sosyal medyada ve diğer kaynaklarda yazılarınızı daha çok paylaşır.

Bir kullanıcı olarak ise sevdiğiniz tüm websitelerini tek bir ortamda toplayabilirsiniz. Bu şekilde günlük olarak takip ettiğiniz tüm sitelerde ne yenilikler var, hangi yazılar paylaşılmış inceleyebilirsiniz.

Modern RSS okuyucularının hemen hepsi siteleri kategorilendirmenizi, okuduğunuz içerikleri kaydedebilmenizi ve hatta kategoriye göre arama yaparak yeni siteler keşfetmenizi sağlar.

RSS Yayınlarını Kullanarak Sevdiğiniz Siteleri Nasıl Takip Edersiniz?

rss feed nedir

RSS yayınlarına bir RSS okuyucusu kullanarak abone olabilirsiniz. Piyasada pek çok bedava yayın okuyucu servis bulunmaktadır.

Aşağıda en popüler bazı RSS okuyucularını inceleyebilirsiniz:

  1. Feedly (Web, Tarayıcı Eklentisi, iOS, Android)
  2. Innoreader (Web, iOS, Android)
  3. The Old Reader (Web, Mac, Windows, Android, iOS)
  4. Bloglovin (Web, Android, iOS)

Ben kişisel olarak Feedly’nin en güzel RSS okuyucusu olduğunu düşünüyorum. Gelişmiş özellikleri ile tüm RSS yayınlarını kategorilendirebilir, arama yaparak yeni bloglar keşfedebilir veya okuduğunuz tüm yayınları kaydedebilirsiniz.

Bunun yanında, Feedly ile bir içerik okurken anında ana websitesine girişte yapabilirsiniz.

WordPress RSS Feed Nasıl Kullanılır?

Bir WordPress altyapısını kullanıyorsanız, zaten RSS yayını yapıyorsunuz demektir. WordPress RSS yayınınızı site adınızın sonuna /feed/ yolunu ekleyerek bulabilirsiniz. Örnek verecek olursak:

https://www.webonya.com/feed/

Yukarıda gördüğünüz adres, Webtisyen’in RSS yayınıdır.

Sitenize gelen ziyaretçileri sidebarlarınıza ve yazılarınıza koyacağınız RSS ikonları ile yayınınızı takip etmeye gönüllendirebilirsiniz. Bunun yanında RSS yayınızı email servisinizle bağlayarak, abonelerinizin tüm içerikleri email yoluyla okumasını da sağlayabilirsiniz.

Son Olarak

Umarım bu yazım “RSS Feed Nedir?” sorusunun cevabını, RSS yayınlarının önemini ve WordPress RSS kullanımını nasıl yapacağınızı anlamanızda yardımcı olmuştur. Bu yazımın yanında blog etkileşimini arttırmanın yollarını da öğrenmek isteyebilirsiniz.

Eğer bu yazımı beğendiyseniz bizi Twitter ve Facebook hesaplarımızdan da takip edebilirsiniz. Eğer RSS feed ve WordPress hakkında sorularınız olursa, bize yorumlar bölümünden ulaşabilir, dilediğiniz soruyu sorabilirsiniz.

0 0 vote
Article Rating
Yazar
Yasin Atagün
Takip Et
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm Yorumları Göster
0
Yorumlarınız bizim için çok değerli!x
()
x