WordPress Sayfa Kopyalama – 4 Basit Yol İle Yazılarınızı ve Sayfalarınızı Klonlayın

Bir sitenizde WordPress sayfa kopyalama işlemini yapmak için pek çok nedeniniz olabilir. Aynı içeriği pek çok yerde kullanmak için veya hali hazırda bir sayfanızı bozmadan çeşitli şeyler denemek için WordPress sayfa kopyalama işlemini yapmak istiyor olabilirsiniz.

Bir sayfayı kopyalamak-klonlamak için içindeki tüm içeriği kopyalayıp, yeni oluşturduğunuz bir WordPress sayfasına yapıştırabilirsiniz. Fakat sayfalarınızın pek çok ayarı mevcutsa bu işlemi yapmakta yeterli olmaz. Tüm sayfa ayarlarınızı yeniden düzenlemeniz gerekir. Bazı WordPress sayfalarında özel kodlar kullanıyorsanız, bu kodlarında tekrar tekrar ayarlanması şarttır.

Sayfalarınızı bu şekilde kopyalamanın kafa karıştırması ve zaman alması yüzünden farklı yöntemler kullanmamız gerekebilir. Bu yazımda, hiç bir sorun yaşamadan, ne amaçla sayfa klonlamak isterseniz isteyin, bu işlemi çok basit bir şekilde yapabilmenizi sağlayacak 4 farklı yöntemden bahsedeceğim. Fakat önce bir WordPress sayfasını veya blog yazısını neden klonlamak isteyebileceğinize göz atalım.

WordPress Sayfa Kopyalamak İçin Nedenler

WordPress sayfalarını klonlamak için bazı nedenleri aşağıda inceleyebilirsiniz. Kimbilir, belkide aklınızda bir sayfa klonlamak yokken bile aşağıdaki bahsettiğim yöntemleri kullanmak isteyebilirsiniz.

1. Benzer Sayfalara İhtiyaç Duymak

Büyük bir WordPress sitesi ile uğraşıyorsanız, genellikle birbirinin benzeri pek çok sayfayı tekrar tekrar oluşturmanız gerekebilir.

Yeni bir website oluşturmak çok zaman alır. İşlerinizi kolaylaştıracak bazı yöntemleri kullanmaksa size ve zamanınıza büyük katkı sağlar.

2. Kullanımda Bir Sayfayı Düzenlemenin Riskli Olması

Bir sayfanızda veya oldukça popüler bir blog yazınızda değişiklikler yapmak isteyebilirsiniz. Fakat bu değişikliklerin ne olduğunu tam olarak bilmediğiniz ve sadece deneme yaptığınız zamanlar olacaktır.

Bu tarz durumlarda bir klon sayfa ile çalışmak SEO puanınızın düşmemesini ve ziyaretçilerin site içi etkileşiminin azalmamasını sağlar. Çalışmalarınızı bitirip, değişikliklerden emin olduktan sonra ise asıl sayfanızda bu değişiklikleri hayata geçirebilirsiniz.

Aşağıda bir yazınızı veya sayfanızı kopyalamak için kullanabileceğiniz 4 yöntemi sizlerle paylaştım. Bu yöntemlerin ilk 3 tanesinde bir eklentinin yardımını alacağız, sonuncu yöntemde ise eklenti kullanmadan nasıl sayfa kopyalayabileceğinizi göstereceğim. Aşağıdaki yöntemleri inceledikten sonra WordPress sayfa kopyalama işleminin nekadar kolay olduğunu sizlerde göreceksiniz.

Hadi başlayalım!

WordPress Sayfa Kopyalama

Yöntem 1: Duplicate Post Eklentisi

Duplicate Post 3 milyon kişi tarafından kullanılan ve tamamen bedava servis edilen bir eklentidir. Bu eklenti ile sadece klonlama işlemini yapmıyor, aynı zamanda yazılarınızı ve sayfalarınıza da düzenleyebiliyorsunuz.

Duplicate Post eklentisi ile WordPress yazılarınızı klonlamak oldukça basit. Aşağıdaki adımları izleyerek WordPress sayfa kopyalama işlemini saniyeler içerisinde yapabilirsiniz.

Adım 1: WordPress eklenti sayfasına giriş yapın ve eklentinin ismini aratarak bulun. (Duplicate Post)

NOT: Eğer eklenti yüklemeyi bilmiyorsanız Adım Adım WordPress Eklenti Yükleme Rehberi adlı yazımızı inceleyebilirsiniz.

Adım 2: Eklentiyi yükleyin ve etkinleştirin.

Adım 3: Yönetim panelinizden Sayfalar > Tüm sayfalar bölümüne giriş yapın.

Adım 4: İstediğiniz sayfanın üzerine imlecinizi getirdiğinizde 2 yeni seçenek karşınıza gelecek.  (Klonla – Yeni Taslak)

Adım 5: Eğer Klonlama seçeneğine tıklarsanız, seçtiğiniz sayfanın birebir aynısını WordPress sitesine ekleyebilirsiniz.

Adım 6: Eğer Yeni Taslak seçeneğine tıklarsanız, seçtiğiniz sayfanın birebir aynısı kopyalanacak ve editör açılacaktır. Bu sayede klonladığınız sayfada düzenleme yapabilirsiniz.

NOT: Aynı işlemi tekrar tekrar yaparak istediğiniz sayıda sayfayı veya yazıyı kopyalayabilirsiniz.

Eklentiyi İncele

Yöntem 2: Duplicate Page and Post Eklentisi

Duplicate Page and Post ilk yöntemde anlattığımız Duplicate Post eklentisine oldukça benziyor. Bu eklentiyi kullanmak oldukça kolay ve eklenti belirli aralıklarla güncelleniyor.

Eklentiyi kullanarak ilk yöntemimizde olduğu gibi saniyeler içerisinde istediğiniz yazıyı veya sayfayı klonlayabilirsiniz. Aşağıdaki adımları izleyerek WordPress sayfa kopyalama işlemini yapabilirsiniz.

Adım 1: WordPress eklenti sayfasına giriş yapın ve eklentinin ismini aratarak bulun. (Duplicate Page and Post)

Adım 2: Eklentiyi yükleyin ve etkinleştirin.

Adım 3: Yönetim panelinizden Sayfalar > Tüm sayfalar bölümüne giriş yapın.

Adım 4: İstediğiniz sayfanın üzerine imlecinizi getirdiğinizde “Duplicate” seçeneğine tıklayın.

Adım 5: Sonuç olarak istediğiniz sayfayı kopyaladınız. Bu işlemi tekrar ederek dilediğiniz sayıda WordPress sayfa kopyalama işlemi yapabilirsiniz.

Eklentiyi İncele

Yöntem 3: The Post Duplicator Eklentisi

Eğer yukarıda paylaştığım eklentileri kullanmak istemiyorsanız Post Duplicator eklentisini deneyebilirsiniz.

Bu eklentide diğerleri gibi aynı görevi başarıyla yerine getiriyor. Yani WordPress sayfalarını kopyalamak sadece saniyelerinizi alıyor.

Kullanımı ise diğer eklentilerle tamamen aynı. Tek yapmanız gereken eklentiyi yüklemek ve kopyalayacağınız içeriklerin olduğunu bölümde tek bir tuşa basmak!

Eklentiyi İncele

Yöntem 4: Eklenti Kullanmadan WordPress Sayfa Kopyalama İşlemi

Eğer WordPress sitenizi çokta kullanmadığınız eklentiler ile doldurmak istemiyorsanız, bununda bir çözümü var. WordPress sayfa kopyalama işlemini hiç bir 3. parti yazılım kullanmadan da yapabilirsiniz.

WordPress’te bir yazı yazarken iki seçeneğiniz vardır — Görsel ve Metin(HTML)

Bu yöntemde HTML seçeneğini kullanarak yazılarınızı ve sayfalarınızı nasıl klonlayabileceğinizi anlatacağım. Aşağıdaki adımları izleyerek kısa sürede pek çok klon sayfa oluşturabilirsiniz.

Adım 1: Klonlamak istediğiniz sayfayı veya yazıyı açın.

Adım 2: Yazı editörünüzün sağ üst köşesindeki iki seçenekten ‘Metin’i seçin.

Adım 3: Burada bulunana tüm HTML kodlarını Ctrl + A kısayolu veya farenizle seçili hale getirin ve kopyalayın.

Adım 4: Daha sonrasında yeni bir sayfa yada yazı oluşturun.

Adım 5: Kopyaladığınız içeriği bu yeni sayfanıza Ctrl + V tuşuyla yapıştırın.

Bu yöntemlede bir sayfayı nasıl klonlayabileceğinizi görmüş oldunuz. Fakat unutmayın ki, bazı temalarda sayfa içi yapılandırmalar mevcut olabilir. Bu yapılandırmalarında birebir aynı olması gerekmektedir. Bu yüzden sayfalarınızı 4. yöntem ile kopyalarken herşeyi kontrol ettiğinizden emin olun.

Kopyalama Yaparken SEO’yu Unutmayın

Bir sayfayı veya yazıyı klonlarken-kopyalarken pek çok zaman bunu unutabilir ve sitenizde yer alan aynı sayfayı tekrar yayınlayabilirsiniz.

Eğer bu tarz bir hata yaparsanız, Google bu iki yazıyı kopyalanmış içerik (evet iki sayfada aynı sitede olsa bile) olarak görür. Buda SEO puanınızı düşürebileceği gibi Google tarafından banlanma riski bile oluşturabilir.

Bu yüzden sayfalarınızı ve yazılarınızı kopyalarken bu tarz aktivitelerde bulunmamaya dikkat edin.

Son Olarak

WordPress sitelerinizi düzenlerken ve yönetirken çeşitli eklentilerin yardımını almanız yararlı olabilir. Bu yazımda bahsettiğim eklentiler de işlerinizi kolaylaştıran eklentiler sınıfındadır. Çok fazla sayfa ve yazı ile uğraşacan WordPress sistelerinde benzer öğeler oluşturmak için WordPress kopyalama eklentilerini kullanabilirsiniz.

Umarım bu yazım sitelerindeki sayfaları ve yazıları kopyalamak isteyen okurlarım için yararlı olmuştur. Eğer bu yazımı beğendiyseniz bizi Facebook ve Twitter adreslerimizden de takip edebilirsiniz.

0 0 vote
Article Rating
Yazar
Yasin Atagün
Takip Et
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm Yorumları Göster
0
Yorumlarınız bizim için çok değerli!x
()
x