WordPress Sidebarları Daha Fazla Trafik İçin Nasıl Optimize Edilir ?

Harika yazılar yazarak ziyaretçilerinizin karşısına çıkmadan önce, daha fazla trafik ve etkileşim için WordPress sidebarlarınızı düzenlemeniz gerekir. Sidebarlar genellikle bir aksesuar olarak görünse bile, websitenizin amacına ulaşabilmesi için oldukça önemli bir role sahiptirler.

Bu yazımda sidebarların ne işe yaradığını ve genel sidebar bileşenlerini sizlerle paylaşmak istiyorum. Bunun yanında sidebarlarınızı daha iyi site etkileşimi sağlayabilmeniz için nasıl düzenlemeniz gerektiğinden de bahsedeceğim.

Bunun yanında WordPress Sidebarlarında Kullanılan En Etkili Bileşenler adlı yazımı inceleyerek, sidebar bileşenlerini seçim konusunda da fikir alabilirsiniz.

WordPress Sidebarlarının Asıl Amacı

wordpress sidebar düzeni

WordPress sidebarları websitenizdeki içerikleri göstermekten çok, ziyaretçilere siteniz hakkında ipuçları vermek içindir. Kısıtlı bir alanda yer alan sidebarlarımız navigasyon, reklam ve son yazılar gibi pek çok bileşen içerebilir.

Fakat ne yazıkki, pek çok acemi kullanıcı sidebarlarını olabildiğince fazla bileşen ile doldurmayı seçer. Bu yanlış bir yaklaşımdır. Ziyaretçilerinize olabildiğince fazla özellik ve bağlantı gösterme düşüncesiyle düzenlenmiş sidebarlar kalabalık ve rahatsız edibi bir görüntü verir.

İşte sidebarların birer aksesuar olduğunun sanılması da bu yüzdendir. Popüler trendlere uyan website sahipleri, diğer bloglarda gördükleri sidebarları kendi websitelerinde de oluşturur. Fakat ne yazıkki karışık, kalabalık ve bol reklamlı websiteleri ziyaretçiler ve okuyucular tarafından hoş karşılanmıyor.

Gelelim sidebarları nasıl kullanacağınıza. Kaç bileşeni websitenize ekleyeceğiniz size kalmış. Fakat sidebarların ziyaretçi etkileşimi için ve daha fazla trafik sağlayabilmek için kullanılması gerektiğini unutmamalısınız. Bileşenlerinizi eklerken websitenizi ve ziyaretçi topluluğunuzun beklentilerini göz önüne alarak buna karar vermelisiniz.

Aşağıda sidebar düzeninizi oluştururken işinize yarayacak bazı ipuçlarını sizlerle paylaşıyorum. Bu yöntemler sayesinde daha profesyonel ve daha kullanıcı dostu websiteleriniz olabilir. Bu sayede daha fazla trafik ve daha fazla site içi etkileşimde sağlarsınız.

1. Bileşen Sayınıza Bir Limit Koyun

Bileşenlerinizi düzenlerken kendinize zaman tanıyın. Acele etmek sizi hataya sürükleyebilir. Pek çok eklenti ve pek çok bileşen sizi cezbedebilir, kafanızı karıştırabilir. İşinize en çok yarayacak bileşenleri belirleyin ve bileşen sayınıza bir limit koyun. Fazla bileşene sahip olmak, Sidebarlarınızı ve websitenizi daha iyi göstermez. Aksine ziyaretçilerinize itici bile gelebilir.

Hangi bileşenler ile çalışacağınıza karar veremiyorsanız, popüler blogların sayfalarına da göz atabilirsiniz. Bu size önemli ipuçları verecektir. Bu yazımı yazmadan önce ben 42 farklı blogu inceledim. Bu blogların hemen hepsinde gözüme çarpan bazı ortak bileşenleri de listeledim. Aşağıda bu listeye göz atabilirsiniz.

En Çok Kullanılan WordPress Sidebar Bileşenleri

Sayfanızın ihtiyaçlarına göre bileşen eklerken, en popüler bileşenlerin neler olduğuna göz atmanızda fayda var.

  1. Abonelik bileşenleri
  2. Sayfa içi linkler
  3. Reklamlar
  4. Sosyal Medya ikonları
  5. Popüler Yazılar
  6. Kategoriler
  7. En Son Yazılar
  8. Arama
  9. Hakkında bölümü
  10. İlgili Yazılar

Gereksiz Bileşenleri Kullanmayın

Bir bileşen eklerken neden eklediğinizi, ne işe yarayacağını ve sitenizde kalabalık yapıp yapmayacağını inceleyin. Bunun yanında tasarımsal farklılıkları olsa bile aynı amaca hizmet eden iki farklı bileşen kullanmayın.

Bileşen Ekleyebileceğiniz Diğer Alanlarıda Düzenleyin (header – footer)

Kalabalık bir sidebar oluşturmaktansa, gerekli bazı bileşenleri websitenizin footer bölümünde veya header bölümünde de yayınlayabilirsiniz. Bu sayede websitenizin kullanılabilir alanını da çoğaltmış olursunuz.

Websitenize En Çok Hangi Platformdan Girildiğini Öğrenin

Website kullanıcılarının büyük çoğunluğu mobil cihazları kullanır. Bu yüzden bileşenlerinizin küçük ekranlarda ve mobil cihazlarda doğru görüntülendiğinden emin olmalısınız. Kalabalık ve karışık bileşen düzeni bu tarz cihazlarda kullanıcılarınızın siteyi terketmesine yol açabilir.

En iyi temalara sahip olmak genellikle bu problemin üstesinden gelmenizde yardımcı olsada, websitenizi çeşitli araçlar ile test etmeniz faydalı olacaktır. Örneğin bileşenlerinizi düzenledikten sonra CrossBrowserTesting adlı site ile websitenizin mobil cihazlarda, tabletlerde ve bilgisayarlarda nasıl göründüğüne göz atabilirsiniz.

2. Sidebarlarınızı Her Sayfa ve Yazıya Göre Ayrıca Düzenleyin

İyiki WordPress kullanıyoruz! Çünkü WordPress sayesinde ihtiyacımıza göre sayfalara ve yazılara özel sidebarlar düzenleyebiliyoruz. Sizde hangi sayfalarda hangi bileşenlerin işe yarayacağını tespit edebilirsiniz. Bu sayede hem siteniz monotonluktan uzak olacaktır, hem de trafik açısından bu işlem oldukça faydalıdır.

3. Hareket Eden Bileşenler Kullanın

Fixed, sticky ve floating bileşenler ile çalışın. Bir reklamın siz sayfada nekadar aşağı inerseniz inin, sizinle geldiğini görmüşsünüzdür. İşte bu bileşene “floating” deniyor. Eğer temanızda bu özellik varsa belirli bileşenlerinizin ziyaretçilerinizin ekranından hiç bir zaman ayrılmamasını sağlayabilirsiniz.

Bunun tam tersi olarak, floating bileşenler yerine yerinde duran fixed bileşenleri tercih etmeniz gereken durumlarda olacaktır. Bunun kararını bileşenin önemine göre verebilirsiniz.

WordPress Sidebarlarınızı Optimize Ederek Amacınıza Ulaşın

WordPress sidebarlarınızı optimize etmenin bazı yollarını sizlerle paylaştım. Şimdi ise sidebar optimizasyonu yapabilmek için bilmeniz ve kullanmanız gereken bilgilere göz atalım.

Adım 1: Ziyaretçilerinizin ve Website Alanınızın Neleri Gerektirdiğini Analiz Edin

Ziyaretçilerinizin websitenize ne için girdiğini iyi tespit edin. Sidebarlarınızı düzenlerkende bu konuyu göz önünde bulundurun. Ziyaretçilerinizi ihtiyaç duymadıkları bileşenler ile gözlerini yorabilir, websitenizden kaçırabilirsiniz.

Adım 2: En İyi Araçları Seçerek Bol Etkileşimli Websiteleri Kurun

WordPress sidebarlarınızı düzenlerken eklenti yardımı alabilirsiniz. Pek çok özelliği size sunan, sidebar düzeninizi üst seviyeye taşıyan onlarca eklentiyi WordPress ekosisteminde bulabilirsiniz.

Örneğin Widget Options adlı eklenti tamamen bedavadır ve kompleks bileşen düzenlemelerini yapmanıza yardımcı olur. Bu eklenti sayesinde bileşenlerinizin stili, animasyonlarını düzenleyebilirsiniz. Bunun yanında drag and drop sayfa tasarlayıcı eklentiler ile de uyumludur.

Widget Options’ın en önemli özelliklerinden biriside sayfa ve yazılarınızda bileşenlerinizi kontrolü sağlamasıdır. Bu özellik sayesinde belirli sayfalardaki bileşenlerinizi sınırlandırabilir, her sayfaya farklı bileşen düzeni atayabilirsiniz. Yukarıda da bahsettiğim gibi, WordPress sayfalarınızın ve yazılarınızın amacı birbirinden farklı olabilir. Siz de buna göre düzen oluşturmalısınız.

Adım 3: Bir Düzen Belirleyin

İnsanlar bir bilgiye en kolay ve en hızlı yoldan ulaşmayı sever. Bir veya iki sidebar kullanmayı seçebilirsiniz. Hatta hiç sidebar kullanmamayı da tercih edebilirsiniz. Fakat bu seçimi yaparken websitenizin nasıl etkileneceğini göz önüne alın. Unutmayın ki sidebarlar site ziyaretçilerine yardımcı olmak için oluşturulur. Hiç sidebar eklememek ziyaretçilerinizin sitenizi daha iyi keşfetmesini engelleyebilir.

Son Olarak

Umarım bu yazım sayesinde WordPress sidebarlarının sadece aksesuar olmadığını, website etkileşimi ve daha fazla trafik için çok önemli rol oynadıklarını sizlere anlatabilmişimdir. Yazımın sonunda ise sizlere bir sorum var:

Sidebarlarınızda hangi bileşenleri kullanmayı tercih ediyorsunuz ? Bizlerle paylaşmak istermisiniz ?

0 0 vote
Article Rating
Yazar
Yasin Atagün
Takip Et
Bildir
guest
2 Yorum
Eskiler
En Yeniler Beğenilenler
Inline Feedbacks
Tüm Yorumları Göster
Çıplak Yazar
10 ay önce

Sidebara çok önem veriyorum. Bu yüzden elimden geldiğince sade tutmaya da gayret ediyorum.

Ancak yazınızı okuduktan sonra tekrar düşünmeye başladım. Mesela ben tavsiye köşesi diye bir alan kullanıyorum sidebarda.

Göze hoş mu yoksa kötü mü geliyor bilmiyorum ama, böyle bir alan ekledim. (Göz atıp düşüncelerinizi belirtirseniz çok sevinirim)

+ Sidebar kullanımını mobilde çok gereksiz ve sayfa hızını olumsuz etkilediğini düşündüğüm için devre dışı bıraktım.

Çünkü organik gelen ziyaretçi içerik için geliyor. Yazının sonuna gelince de yorum yapmadan çıkıyor. Bu ziyaretçiye bir de sidebar alanı göstermek bana saçma geliyor. Bu yüzden post içeriğini elimden geldiğince hızlı tutmaya özen gösteriyorum.

2
0
Yorumlarınız bizim için çok değerli!x
()
x