WordPress Sidebarlarında Kullanabileceğiniz 6 Yararlı Bileşen

Eğer bir WordPress websitesine veya bloguna sahipseniz, WordPress sidebarlarını kullanarak sayfalarınızdaki etkileşimi arttırabileceğinizi ve daha fazla yazınızın okunmasını sağlayabileceğinizi bilmelisiniz. Bu yüzden, websitelerimizde yer alan bu alanı akıllıca planlamak önemlidir.

Her ne kadar Sidebar Kullanmadan Blog Yönetmenin 5 Yolu adlı yazımda, 2020 yılından itibaren sidebarların öneminin azalacağından bahsetmiş olsam da, henüz sidebarlar önemini tamamen yitirmiş değil. Site sidebarlarında doğru bileşenleri kullanarak daha fazla ziyaretçi, daha fazla dolaşım ve daha fazla kazanç elde etmeniz hala mümkün.

Bu yazımda WordPress sidebarlarınızda hangi bileşenleri ekleyerek, sitenize avantajlar kazandırabileceğinizden bahsedeceğim. Fakat bu sidebar öğelerini eklemeden önce, sitenizin hangi alanda ne için yayınlandığını bilmediğimden dolayı, ihyaçlarınızın değişiklik gösterebileceğini söylemeliyim. Ben bugün, en çok kullanılan ve site sahiplerine en çok katkıyı sağlayan bileşen türlerinden bahseceğim.

Doğru sidebar bileşenlerinin seçimi kadar, WordPress sitelerinizde sidebar yönetimi de çok önemlidir. Eğer sidebar yönetimini nasıl yapmanız gerektiğini bilmiyorsanız, bu yazımı okuduktan sonra “WordPress Sidebarları Daha Fazla Trafik İçin Nasıl Optimize Edilir?” adlı yazımızı da inceleyebilirsiniz.

WordPress Sidebarlarında Kullanabileceğiniz En Yararlı Bileşenler

Aşağıda yer alan listede, sitelerinizde çok işinize yarayacak sidebar bileşenlerini inceleyebilirsiniz. Unutmayın ki, sitelerinizin hangi amaçla kurulduğunu bilmemin imkanı yok. Bu yüzden listeyi incelerken, kendi sitenizin ihtiyaçlarını da göz önünde bulundurmanızda yarar var.

1. Hakkımda Bölümü

WordPress sidebar bölümü, kendinizi ziyaretçilerinize tanıtmanız için çok uygun bir yerdir. Arama motorları aracılığıyla sitenize giriş yapan insanlar, sitenizin kime ait olduğunu bilemez. Fakat sidebarınıza bir hakkımda bileşeni ekleyerek, ziyaretçilerle olan güveni arttırabilirsiniz. İnsanlar, karşılarında kimin olduğunu bilmeyi ister. Bu bileşende tamda bu görevi görür.

Hakkımda bileşeninin bir diğer faydası da, size hiç tahmin edemeyeceğiniz yerlerden çeşitli fırsatlar çıkarmasıdır. Yazınızı okuyan bir ziyaretçi, eğer yazınızı beğenirse size bir iş teklifinde, reklam anlaşması önerisinde bulunabilir.

Eğer WordPress sidebarlarınızda bir tanıtım bileşeni kullanmaya karar verirseniz, her yazının sahibine göre değişiklik gösteren eklentiler ile de çalışabilirsiniz.

2. Abonelik Formu

Websitelerinize bir abonelik formu ekleyerek daha fazla abone elde edebilirsiniz. Email pazarlamanın sitelerin ve blogların başarısında çok önem kazandığı bu devirde, sizde bu bileşeni WordPress sidebarlarınıza eklemelisiniz. MailChimp ve OptinMonster veya WP Subscribe eklentileri, bu işi yapmanızda size yararlı olabilir.

3. Sosyal Medya Butonları

Eğer websitelerinizin ve bloglarınızın sosyal medya hesapları bulunuyorsa, bunları sitenizde sergilemeniz gerekir. Bu sayfaların reklamını ise sidebar bölümlerinde kolaylıkla yapabilirsiniz.

Pek çok popüler WordPress teması, kendi sosyal medya paylaşım butonları ile gelir. Bu tarz bir temaya sahipseniz, yönetim panelinden bileşenler bölümüne girip, sitelerinizin sidebar bölümlerine kolaylıkla bu butonları ekleyebilirsiniz.

Eğer temanızda böyle bir özellik bulunmuyorsa hiç üzülmeyin. WordPress eklenti dizininde sayısız sosyal medya eklentisi bulunmaktadır. Bunlardan en çok hoşunuza gideni kullanarak, WordPress sidebarlarınıza Facebook, Twitter ve Youtube gibi pek çok sosyal medya öğesini ekleyebilirsiniz.

4. En Popüler ve En Son Yazılar

Ziyaretçileriniz bir yazınızı okurken, sitenizde yayınlanan en son yazıları görmek isteyebilir. Bu sayede sizde sitenizdeki dolaşımı güçlendirmiş olursunuz.

Ayrıca tıpkı hakkımda bölümünü eklerken söylediğim gibi, arama motorlarından sitenize ulaşan insanlar anasayfanızı değil, tıkladıkları yazıyı görür. En son yazılar veya en popüler yazılarınızı WordPress sidebarlarınızda sergileyerek bu kullanıcılarında sitenizde daha fazla kalmasını sağlarsınız.

5. Kategorilerinizi ve Etiketlerinizi Ekleyin

Blogunuzda yer alan kategorileri, etiketleri veya sizin belirleyeceğiniz konuları da sidebarlarınızda sergileyebilirsiniz. İnsanların hangi konularda yazdığınızı göremsinin yanında, bu bileşen ile onlara sitenizin şemasını da doğru bir şekilde anlatmış olursunuz.

WordPress altyapısı ile gelen “Kategoriler” veya “Etiket Bulutu” bileşenlerini kullanarak bu işlemi yapabilirsiniz. Eğer daha detaylı bir düzenleme istiyorsanız WP Categories Widget adlı eklentiyi de kullanabilirsiniz.

6. Reklamlarınız ve Bannerlar

Google Ads ve diğer reklam türlerinin pek çoğu sidebarlarda yer alan reklamları sever. Eğer sitelerinizde para kazanmak için reklamlar sergilemek istiyorsanız, bu reklamları WordPress sidebarlarınıza koyabilirsiniz. Bunun yanında diğer websiteleri ile anlaşmalar yapıp, logo bannerlarını buralarda sergileyebilirsiniz.

Bunun yanında sitenizle alakalı duyurular, kampanyalar ve buna benzer şeyler için bannerlar oluşturabilir ve bunları yine sidebar bölümlerinizde kullanabilirsiniz. Örneğin Webtisyen’de WordPress hakkında bilgili arkadaşlarımız tarafından yazılmış yazıları paylaşmak istiyoruz. Bunu ziyaretçilerimize gösterebilmek için bir banner oluşturduk ve “YAZAR ALIMI” yaptığımızı belirttik.

Son Olarak

Bu yazımda sizlerle paylaştığım WordPress sidebar bileşenleri ile sitelerinizdeki dolaşımı arttırabilir, sosyal medya hesaplarınızın popülerliğine katkı sağlayabilir veya reklamlar sayesinde daha fazla para kazanabilirsiniz.

Umarım bu yazım sizler için yararlı olmuştur. Eğer yazılarımızı beğeniyorsanız bizi Facebook ve Twitter adreslerimizden de takip edebilirsiniz.

0 0 vote
Article Rating
Yazar
Yasin Atagün
Takip Et
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm Yorumları Göster
0
Yorumlarınız bizim için çok değerli!x
()
x