WordPress Site Hızınızı Arttırmanın 8 Basit Yolu

WordPress site hızınızı nasıl arttırabileceğinizden bahsetmeden önce, hızlı bir websitesine neden ihtiyacınız olduğundan bahsetmek istiyorum.

Web dünyasının önde gelenleri tarafından yapılan bir çalışmada web sayfanızın açılmadığı her bir saniye için %7 ziyaretçi kaybına uğruyorsunuz. Evet, yanlış duymadınız. Sitenize giren insanlar bukadar sabırsız olabiliyor. Hal böyle olunca da websitenizin hızını arttırmanız kaçınılmaz görünüyor.

Sadece bunla sınırlıda değil. Aşağıda site hızınızı arttırmanız için bazı nedenleri sıraladım.

  • Google arama motoru artık site hızınıda SEO kriterleri içerisine aldı.
  • Mobil internet kullanımı git gide artıyor ve site hızınız daha önemli hale geliyor.
  • Site hızınız ziyaretçileriniz içinde çok önemli. Yavaş bir websitesinde ziyaretçiler site içi etkileşime girmiyor.

Gördüğünüz gibi, website sayfalarınızın açılış hızı, daha fazla ziyaretçiye sahip olabilmek için oldukça önemli. Bende bu yazımda WordPress site hızınızı üst seviye kodlama becerilerine ve platform bilgisine sahip olmadan nasıl yapabileceğinizi anlatacağım.

WordPress Site Hızı Arttırmanın Yolları

Aşağıda anlattığım basit yöntemlerle WordPress site hızınızı önemli derecede arttırabilirsiniz.

1. İyi Bir Hosting Kullanın

Websitenizin temeli, hostinginiz üzerine kuruludur. Eğer iyi özellikleri olan ve kaliteli bir hostinge sahip değilseniz, website hızınızda düşüş olmasının yanında, ziyaretçileriniz sürekli bakıma giren bir website ile karşılaşabilir.

Bu yüzden tercih yaparken öncelikle firmanın yılın kaç saati kapalı durumda olduğunu incelemelisiniz. Çok fazla bakım saatine sahip hosting firmaları işinizi sekteye uğratabilir. Unutmayın ki insanlar sabah, akşam veya gece yarısı bile olsa sitenizi ziyaret edeceklerdir.

Seçeceğiniz hosting planlarının da oldukça önemli olduğunu bilmelisiniz. Pek çok hosting firması WordPress optimizasyonlu özel hosting planlarına sahiptir. Eğer WordPress site hızınızın ve performansının iyi olmasını istiyorsanız bu paketlerden birisine sahip olmayı düşünebilirsiniz.

Piyasada yerli ve yabancı yüzlerce hosting firması size en iyi deneyimi sağlayacağını vaadeder. Fakat, bu pazarlama oyunlarına düşmeden, hangi hosting firmasının size neler sağladığını incelemelisiniz. Seçim yaparken birden fazla hosting firmasını karşılaştırmanız oldukça iyi bir düşünce olacaktır.

Örneğin bizim hosting servisini kullandığımız GuzelHost harika bir kullanıcı arayüzüne sahip ve uptime’ı oldukça yüksek bir firmadır. Bu firmanın WordPress optimizasyonlu hosting paketleri mevcuttur ve aynı zamanda dilerseniz cache özelliğiyle beraber bir hosting satın alabilirsiniz.

Yurtdışı kaynaklı hosting firmalarında ise işler çok daha farklı yürüyor. Türkiye’ye göre daha pahalı görünse de performans açısından size çok iyi imkanlar sunan hosting firmaları mevcut. Bu hosting firmaları ile WordPress site hızınızı önemli ölçüde arttırabilirsiniz. Örneğin WPengine bu konuda harika bir seçim olarak karşımıza çıkıyor.

2. CDN Kullanın

wordpress site hızı cdn

Sayfa yüklenme süreleri, bir ziyaretçinin hosting serverlarına nekadar yakın olduğuna göre değişkenlik gösterebilir. Bu yüzden site hızınız da coğrafi bölgelere göre değişiklik gösterebilir.

Bu problemin çözümü ise CDN ile sağlanır (content delivery network).

CDN dünyanın pek çok noktasında stratejik olarak kurulmuş server zinciridir. Örneğin websitesine avrupadan bağlanıyorsanız, CDN website dosyalarımı avrupa serverı üzerinden size sunacaktır.

Piyasada pek çok CDN firması bulunsada ben sizlere MaxCDN kullanmanızı tavsiye ediyorum. Çünkü hem ucuz hemde oldukça kolay bir kullanıma sahip.

3. Hızlı Bir Tema Kullanın

Pek çok WordPress temasının temel sorunu, kullanmak istemeyeceğiniz pek çok gereksiz özellik barındırmasıdır. Bir temada yer alan özellikler, websitenizi ağırlaştırabilir. Buda hem SEO için hemde ziyaretçi etkileşimi için oldukça kötüdür.

Temalarda bulunan bir diğer sorun ise kötü kodlanmasıdır. Piyasaya tema yapımcısı olarak çıkan ve insanlara kalitesiz kodlanmış temalar satan pek çok şirket bulunmaktadır. Bu yüzden temalarınızı satın alırken veya bedava bir tema kullanırken oldukça dikkatli olmalısınız.

MyThemeShop ve Meks  adlı firmaların ürettiği temalar bu konuda oldukça başarılıdır. Bu firmaları göz atarak, aradığınız özelliklerde hızlı ve SEO uyumlu temalara sahip olabilirsiniz.

Bunun yanında 2019 Yılının En Hızlı WordPress Temaları adlı yazımı inceleyebilirsiniz.

4. Cache Eklentisi Kullanın

WordPress sayfalarınızı dinamik şekilde servis eder ve bunu yaparken databasenizden bilgi çekmek için PHP kodlarını kullanır. Daha sonrasında ise bu bilgiler size HTML sayfası olarak servis edilir.

Bu sizin website hızınızı azaltabilir. Yapmanız gereken şey ise bir cache eklentisi kurmaktır.

WordPress ekosisteminde WP rocket, WP Super Cache ve W3 Total Cache gibi harika eklentiler mevcut. Bu eklentilerden birisini kullanmaya başlayarak, website hızınızı arttırabilirsiniz.

Ayrıca En İyi 5 WordPress Cache Eklentisi adlı yazımı inceleyerek, size en uygun olan cache eklentisini kullanmaya başlayabilirsiniz.

5. Görsellerinizi Sıkıştırın

Pek çok acemi blogger, en iyi kalitede görseller kullanmanın onlar için yararlı olduğunu düşünmektedir. Fakat bu büyük bir yanlıştır. Ayrıca görsellerinizin kalitesini neredeyse hiç bozmadan boyutlarını düşürmekte mümkündür.

Görsellerinizi Caesium, Photoshop veya Image Optimizer tarzı programlarla sıkıştırabilirsiniz.

Programlarla çalışmak dışında, WordPress eklentilerinide bu iş için kullanabilirsiniz. Örneğin WP Smush.it blogunuza yüklediğiniz her resmi otomatik olarak sıkıştırmanızı sağlayan harika bir eklentidir.

6. Görsellerinizde Lazy Load Özelliğini Kullanın

Bir site ziyaretçisi sayfanıza geldiğinde, sayfanızın tamamını görmesi gerekmez. Genel olarak her ziyaretçi websitenizin üst kısımlarında yer alan yeni içeriklerinizi inceler. Lazy Load özelliği ile sayfanızın henüz görünmeyen kısımlarının yüklenmemesini sağlarsınız. Bu şekilde WordPress site hızınızı arttırabilirsiniz.

Not: Mashable gibi dünyanın en ünlü bloglarından biriside bu özelliği kullanıyor.

BJ Lazy Load eklentisi Lazy Load özelliğini kullanabilmeniz için size yardımcı olan  ve tamamen bedava bir eklentidir. Bu eklenti ile bu işlemi kolaylıkla yapabilirsiniz.

7. Database Temizliği Yapın

WordPress sitenizde yazı taslakları, revizyonlar ve kullanılmayan bilgiler yer kaplar. Bunları temizlemek website hızınızı önemli ölçüde arttırır. Yoğun bir şekilde çalışan bloglarda bu işlemi haftada bir yapmanız iyi olacaktır.

Database temizliğini WP-Optimize eklentisi ile tamamen bedavaya yapabilirsiniz. Üstelik kullanımıda oldukça basittir.

8. Trackback ve Pingback Kapama

Diğer siteler, sizin websitenizin linklerini paylaştığında tracback ve pingback bildirimleri alırsınız. Bu bildirimler sadece size haber vermek amaçlıdır. Fakat bu durumun bazı kötü yanları vardır. Pingback ve Trackbackler server kaynağınızdan yer ve websitenizde yavaşlığa neden olur.

Bu iki özelliğe kapamak için WordPress yönetici panelinizde Ayarlar > Tartışma sayfasına girin. Buradaki seçeneklerden trackback ve pingbackleri kapatın.

Bu iki özelliği kapamak size hiç bir zarar getirmez. Sadece bildirim almamanızı sağlar.

Son Olarak

Bu yazımda WordPress site hızınızı basit yöntemlerle nasıl arttırabileceğinizden bahsettim. Tabiki WordPress websitelerinizin hızını arttırmanın başka yolları da var. Detaylı WordPress hız arttırma rehberini önümüzdeki günlerde sizlerle paylaşacağım. Yeni yazımda kodlama, PHP ayarları ve diğer pek çok detaylı bilgiye değineceğim.

Son olarak, sizlerin WordPress site hızınızı arttırırken kullandığı başka basit yöntemler var mı? Bunları bizimle paylaşmak ister misiniz ?

0 0 vote
Article Rating
Yazar
Yasin Atagün
Takip Et
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm Yorumları Göster
0
Yorumlarınız bizim için çok değerli!x
()
x