WordPress Site Yedeklemenin Önemi

WordPress güvenli ve oldukça kolay kullanılabilen bir içerik yönetim sistemidir. Bu yüzden WordPress’i kullanırken hiç bir aksilik yaşanmayacağını düşünmeniz oldukça normaldir. Ne yazıkki, bu düşünceniz her zaman doğru olmayabilir. Hackerlar, DDOS saldırıları, server sorunları veya sitenizde sizin yaptığınız bir hatadan dolayı websitelerinizde işler kötü gidebilir.

Planlanmış ve doğru bir şekilde ayarlanmış WordPress site yedeklemeleri, karşınıza çıkabilecek sorunların üstesinden gelmenizde yardımcı olur. WordPress site yedeklemeleri, olası bir kötü senaryoda aylarca uğraştığınız site içeriklerinizi, düzenlemelerinizi ve diğer tüm site bilgilerinizi koruma altına almanızı sağlar.

“Benim başıma gelmez!” düşüncesi ile hareket ederseniz, sitelerinizde pek çok sebepten dolayı veri kaybı yaşayabilirsiniz. Bu yüzden, her nekadar WordPress konusunda uzman olsanızda veya sitenize çeşitli güvenlik önlemleri alsanızda site yedeğinizi belirli aralıklarla almanız yararlı olacaktır.

Websitelerimizde yedek almamız için çeşitli nedenler vardır. Yukarıda bunların bir kısmına değindim. Bu yazımın geri kalanında ise hangi sebeplerden ötürü WordPress sitelerinizde yedek almanız gerektiğinden bahsedeceğim.

WordPress Site Yedeklemeleri Birer Sigortadır

wordpress site yedekleme

Hemen hepimiz kullandığımız arabalarda veya satın aldığımız evlerde sigorta yaptırırız. Peki bu sigortanın bize yararı nedir? Tabiki bir kaza durumunda veya doğal afet durumunda maddi kayıplarımızı geri almak isteriz. Hayatta herşey başımıza gelebilir. Nekadar önlem alsanızda, dikkatli davransanızda kötü şeyler bazen kontrolümüz dışında gelişir. İşte sahip olduğumuz evlere ve arabalara sigorta yaptırmanın yararı budur.

WordPress yedeklemeleri de aynı görevi üstlenir. Site yedekleri sayesinde, websitenizde bir sorun yaşandığında bilgilerizi, içeriklerizi ve düzenlemelerizi sigortalamış olursunuz.

Haftalarca ve hatta aylarca bir blog oluşturmak için çalıştığınızı düşünün. Harika bir tema düzeni oluşturdunuz, doğru eklentileri yüklediniz, sosyal medya profillerinizi ayarladınız ve siteniz için muhteşem içerikler-makaleler hazırladınız. Bunca emeğin bir hacker tarafından veya sizin yapacağınız bir hatadan dolayı kaybolması durumunda ne hissederdiniz? Eğer planlı şekilde yedekleme alıyorsanız, bu kaygı ile yaşamanız gerekmez. Herhangi bir durumda sadece 1-2 dakikada tüm sitenizi yeniden inşa edebilirsiniz.

Neler Yanlış Gidebilir?

wordpress site yedekleme

Eğer hala “WordPress güvenlidir”,”Hostingim çok kaliteli” veya “Ben WordPress’i çok iyi biliyorum” diye düşünüyorsanız, gelin sitelerinizde nelerin yanlış gidebileceğine göz atalım.

Hacker Saldırıları

İnsanlar genellikle hack saldırılarının, hep diğer website sahiplerinin başına geldiğini düşünür. Gerçekte ise hack saldırıları oldukça yaygındır ve sadece büyük siteler bu saldırılardan nasiplenmez. Küçük veya büyük bir blog sahibi olmanızın bu durumla hiç alakası yoktur.

Hackerlar sitelerinize malware sızdırmak, kullanıcıları yönlendirmek veya istemeyeceğiniz reklamları sergilemek için saldırabilir. Bunun yanında tüm email abonelerinizin bilgilerini de kullanmak isteyebilirler.

Bir hack saldırısıyla karşılaştığınızı genellikle anlayamamanız en büyük problemdir. Hackerlar malware kullanarak sitenize zarar verir. Örneğin tema dosyalarınızda değişiklikler yaparak reklam kazançlarınızı etkileyebilir, ziyaretçilerinizi kendi adreslerine yönlendirebilir.

En popüler ve gelişmiş WordPress Güvenlik Eklentilerini kullansanız bile, bu sizi hack saldırılarından %100 koruyamaz.

Server Sorunları

En kaliteli web hostingleri ile çalışsanız bile, hiç bir firma size %100 koruma garantisi veremez. Geçtiğimiz seneler en iyi serverlara sahip firmaların bile zaman zaman çöktüğüne ve hatta bazen pek çok veriyi kaybettiğine şahit olduk.

Güvenilir hosting firmalarının pek çoğu tüm veritabanlarının yedeğini belirli aralıklarla alır. Bu yedekleri ise kendi serverlarından farklı bir yerde tutar. Bunun amacı, herhangi bir kötü senaryoda müşterilerinin bilgilerini tekrar yükleyebilmektir. Fakat bu server yedeği 1 hafta önce alınmışsa, siteniz de 1 hafta önceye gidecek demektir. Bu süre hosting firmaları arasında değişkenlikte gösterebilir.

Bu yüzden hernekadar Hosting firmalarını seçerken en güvenli, en kaliteli ve en sorunsuz çalışanlarını tercih etsek bile, kendi site yedeklerimizi almamız çok önemlidir.

İnsan Kaynaklı Hatalar

En deneyimli WordPress kullanıcıları bile zaman zaman hata yapabilir. Sitenizin işleyişinde görev alan çok önemli bir dosyayı silmeniz sadece tek bir fare tıklamasına bakar. Çok fazla çalıştığınızda, yorulduğunuzda veya başka sebeplerde odağınızı kaybettiğinizde bu tarz hatalar yapabilmeniz mümkündür. Siteleriniz çöktüğünde ise tüm emekleriniz boşa gidebilir.

Bu tarz durumların önlemini ise WordPress yedeklemesi yaparak alabilirsiniz.

Beklenmedik Durumlar

Güç kesilmesi, mekanik sorunlar, yangın, sel, hırsızlık gibi durumlar yüzünden sisteminiz etikelebilir. Özellikle hosting serverlarınızın olduğu yerlerde bu tarz felaketler sonucunda tüm website bilgilerinizi saniyeler içinde kaybedebilirsiniz. Başıma gelmez, bana bir şey olmaz demeden bu durumlara da hazırlıklı olmanız şarttır.

Son Olarak

Yukarıda listeledeiğim senaryolardan herhangi birisi başınıza gelebilir, bu yüzden önlem almanız gerekir. Değerli içeriklerini kaybetmek, bir WordPress kullanıcısının başına gelebilecek en kötü şeylerden birisidir. Yani kendinize “Neden WordPress sitemin yedeğini almalıyım?” diye sormaktansa, doğru soru “Neden hala bir yedekleme almadım?” olmalıdır.

WordPress site yedeklemeleri almanızı gerektirecek bir diğer durum ise blogunuzu tamamen silmek istemenizdir. Eğer uzun bir süre blog yaşantınızı sonlandırmaya karar verdiyseniz, daha sonraları bu işe tekrar başlayabileceğinizi düşünerek website yedeği alabilirsiniz.

Site trafiğiniz, alanınızdaki popüleriteniz veya amacınızı göz önünde bulundurmadan, sahip olduğunu her websitesinin planlı yedeklemelerini yapmalısınız.

Pek çok kullanıcı yedekleme konusunda hosting şirketlerine güvenir. Buradaki en büyük sıkıntı, bu firmaların pek çoğunun haftalık veya aylık yedekleme yapmasıdır. Buda güncel içerikler giren bir blogun önemli bir seviye düşüşüne neden olur.

Her zaman kendi yedeklemenizi almanız ve bu yedeklemeleri belirli bir plan dahilinde yapmanız en güzel çözümdür. Bu yedeklemelerinizi bilgisayarlarınızda, cloudlarda ve flash belleklerde tutabilirsiniz.

Umarım bu yazımı yararlı bulmuşsunuzdur. Eğer beğendiyseniz, bizi Facebook ve Twitter adreslerimizden de takip edebilirsiniz.

0 0 vote
Article Rating
Yazar
Yasin Atagün
Takip Et
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm Yorumları Göster
0
Yorumlarınız bizim için çok değerli!x
()
x