WordPress Sitelerinizi Kurmadan Önce Planlamanız Gereken 7 Madde

Yeni bir websitesi kurmak, pek çok yapılması gereken işide beraberinde getirir. WordPress sitelerinizi kurarken neye odaklanmanız gerektiğini bilmek çok önemlidir. İyi plan yapmadan başlanan her işte olduğu gibi, website yönetiminde de plansız işler her zaman başarısız sonuçlara gebedir.

“Başlamak yolun yarısıdır.” atasözünü doğru bir şekilde anlamak ve henüz WordPress sitelerinizi kurma aşamasında yolun yarısını alabilmek için iyi bir plan yapmak gerekir.

Bu yazımda bir blog veya websitesi kurarken planlamanız gereken en temel maddeleri sizler için sıraladım. Eğer yeni bir işe atılıyorsanız veya bir blog kurarak para kazanmak istiyorsanız, işin en temelini güzel planlamanız önemlidir. Temel sağlam olursa, ileriki zamanlarda yapacağınız herşeyin daha kolay olacağını yaşarak göreceğinizden eminim.

1. Hosting Servisiniz – Tüm Website Bilgilerinizi Nerede Tutacaksınız

WordPress Sitelerini Planlamak

Websitelerinizin ilk ihtiyacı bir hosting alanıdır. Websitelerimizin veritabanları, yazılarımız, ürün kataloglarımız ve aklınıza gelebilecek herşey hosting alanlarında saklanır. Bu yüzden, WordPress sitelerinizi hayata geçirmeden önce hangi hosting servisini kullanacağınıza karar vermeniz önemlidir.

Günümüzde çok fazla para harcamadan, çok kaliteli hosting planlarını satın almamız mümkündür. Sadece 5-10 aylık ödeme yaparak bile bir hosting sahibi olabilirsiniz.

Eğer bir acemi olarak işe başlıyorsanız veya sitenize ekleyeceğiniz hazır içeriklere sahip değilseniz, basit bir paylaşımlı hosting planı sizin için yeterli olacaktır.

Hosting planınızı seçerken dikkat etmeniz gereken en önemli şey ise “Hosting Firmanızın” kaliteli olması, server up-time’ının yüksek olması ve size vaadettikleridir.

Türkiye’de pek çok kaliteli hosting firmasını kullanarak, WordPress sitelerinizi hayata geçirebilirsiniz. Örneğin Güzel Host, Turhost veya Natro firmaları sizler için kaliteli hizmet sunar. Hatta tüm bu firmalarda WordPress Hosting adı altında özel yapılandırılmış planlara da göz atabilirsiniz. Yada benimde sürekli takip ettiğim ve yorumlarını incelediğim dünyanın en iyi WordPress hostinglerinden birisi olan WPengine‘i de tercih edebilirsiniz.

2. Alan Adınız (Domaniniz)

WordPress Sitelerini Planlamak

Websitenize bir hosting paketi seçtikten sonra yapacağınız ilk şey ise bir alanadı tercihinde bulunmaktır.

Alanadları sitenizin kimliğini ön plana çıkaran, tanınırlığı sağlayan ve tabiki sitenizin çalışması için gerekli olan öğelerdir. Bu yüzden bir alanadı seçerken öncelikle sitenizin neyi amaçladığını belirlemeniz gerekir. Eğer hali hazırda bir firmaya sahipseniz, alanadınızı da bu firmanın adıyla almanız en makul uygulamadır.

Alanadları size avantajlar sağlayabileceği gibi, dezavantajlarda sağlayabilir. Aşağıda alanadı seçerken dikkate almanızı önerdiğim bazı maddeleri inceleyebilirsiniz:

  • Alanadları sizin kurumsal kimliğinizi ortaya çıkarır. Seçim yaparken düzgün bir alanadı almak önemlidir.
  • Websitenizin içeriği ile ilgili alanadları almak her zaman avantajlıdır. Örneğin bir sağlık blogu açıp, www.ruyatabileriniz.com adlı bir alan adı almak sizi geriye götürür.
  • .com, .net ve .org TLD’leri günümüzde en popüler olarak kullanılan alanadı biçimleridir. Sizde alanadınızı seçerken bunlardan bir tanesiye işe başlayabilirsiniz.
  • Eğer çok özel bir konuya hitap ediyorsanız .tech, .cloud, .app gibi TLD’leri de tercih edebilirsiniz. Örneğin yeni bir teknoloji firması kurduysanız veya teknolojik konular hakkında bir blog açtıysanız .tech alanı sizin işinize yarayabilir.

3. Website Tasarımınız

WordPress Sitelerini Planlamak

En önemli iki adımı tamamladıysanız, artık sitenizin nasıl bir tasarıma sahip olacağını planlayabilirsiniz. Eğer WordPress altyapısını kullanmaya karar verdiyseniz, oldukça şanslısınız. WordPress ekosisteminde binlerce bedava ve premium tema arasından seçim yaparak sitenizin tasarımını belirleyebilirsiniz.

WordPress, hiç bir kodlama bilgisi olmayanların bile siteler kurabileceği harika bir içerik yönetim sistemidir. WordPress sayesinde bloglar, alışveriş siteleri, forumlar veya kurumsal siteler kurabilirsiniz.

Eğer WordPress tema seçimini nasıl yapacağınızı bilmiyorsanız veya bu süreç size çok karışık geliyorsa WordPress Teması Seçerken Dikkat Edilmesi Gereken 22 Madde adlı yazımıza göz atmanızı öneriyorum. Bu yazımda, bir temayı seçerken dikkat etmeniz gereken en önemli şeyleri ve iki tema arasında kaldığınızda göz önüne almanız gereken bazı ipuçlarını bulabilirsiniz.

ThemeForest, MyThemeShop gibi tema marketlerinde binlerce temayı inceleyerek harika premium temalar satın alabileceğiniz gibi, WordPress tema dizininde yer alan bedava temalarıda özgürce kullanabilirsiniz.

Eğer bir blog kuracaksanız sitemizde bulunan En Popüler Bedava WordPress Blog Temaları adlı yazımıza göz atabilirsiniz. Yada sizin için sitenizin hızı çok önemliyse (ki önemli olması gerekir) En Hızlı WordPress Temaları adlı yazımızı da inceleyebilirsiniz.

4. Websitenizin Yapısı ve Planlaması

WordPress Sitelerini Planlamak

WordPress sitelerinizin tasarımını seçmek oldukça güzel bir adım. Fakat sitenizin yapısını belirlediniz mi?

Eğer çok büyük bir reklam bütçesine sahip değilseniz veya hali hazırda sahip olduğunuz bir kitleye siteniz aracılığı ile ulaşmak istiyorsanız, websitenizin tüm yapısını iyi bir şekilde planlamanız gerekir. Bu şekilde piyasadaki rakiplerinize yetişmeniz ve hatta onları geçmeniz kolaylaşacaktır.

Sayfa yapınız, kategorileriniz, sitenizin konusu, gelecekte yazacağınız yazılar, sitenizin iş planı ve ileride yapmayı düşündüğünüz yenilikleri planlamak ve adım adım ilerlemek sizin website yönetiminizi kolaylaştırır.

Örneğin ben, Webtisyen’i kurarken hangi kategorilere sahip olacağımı,  kalıcı bağlantılarımın nasıl olması gerektiğini, hangi aydan sonra siz değerli okurlarım için e-kitaplar oluşturacağımı ve hangi sosyal medya araçlarını kullanacağımı planladım. Sizde hangi sektöre ait bir WordPress sitenize sahipseniz, tüm yapacaklarınızı buna benzer bir şekilde planlayabilirsiniz.

Bunun yanında, yazacağınız veya satacağınız ürünlerle alakalı bir “anahtar kelime” araştırması yapmakta işinize yarayacaktır. SEO puanınızın yüksek olması ve organik aramalardan gelecek olan ziyaretçiler, sitenizin başarılı olması için çok önemlidir.

5. Reklam Planı

WordPress Sitelerini Planlamak

Blogunuzu veya websitenizi açtınız. Peki sitenize ziyaretçilerin nasıl geleceğini planladınız mı?

Eğer organik trafik kaynaklarını kullanarak bir kitle edinmek istiyorsanız, sitenizde SEO çalışması yapmanız gerekir. Bu yazımda SEO hakkında çok fazla detay vermeyeceğim. Fakat SEO kategorimizde harika WordPress SEO dersleri bulabileceğinizden eminim.

Tabiki sitenize ziyaretçilerinizi çekmek için kullanabileceğiniz tek yöntem SEO değildir. Bunun yanında sosyal medya reklamları, google reklamları ve daha pek çok kaynağı kullanarakta sitenizde trafik oluşturabilirsiniz.

Forumlar, Facebook sayfaları, İnstagram sayfaları ve diğer blogları da reklam araçlarınız içine ekleyebilirsiniz.

En başta söylediğim gibi, sitenizi planlarken pek çok şeyi düşünmeniz gerekir. Bunların içerisinde reklam planıda vardır. Bu yüzden, WordPress sitelerinizi kurmadan önce iyi bir reklam planı oluşturmanız önemlidir. İster bedava reklam yolları, istersenizde para ile yapılan reklamları seçerek yolunuza devam edebilirsiniz. Buradaki en önemli şey, ne yaptığınızı biliyor olmanızdır.

6. Rakip Analizi

WordPress Sitelerini Planlamak

Şuana kadar bir hosting planı, alanadı, site tasarımı seçtiniz. Daha sonrasında ise sitenizin yakın ve uzak planlarını yaptınız ve reklam yöntemlerinize karar verdiniz. Peki sitenizde hangi içeriklere veya hangi ürünlere yer vereceksiniz?

Eğer çok yeni bir buluş ile piyasaya çıkmıyorsanız, rakiplerinizin olacağından emin olun. Hangi alanda bir websitesi oluşturursanız oluşturun veya hangi konularda bir blog yazısı paylaşırsanız paylaşın, elbet rakipleriniz olacaktır. 

Bu yüzden, sitelerinizi açmadan önce rakip analizini dikkate almalısınız. “Rakipleriniz neler yapıyor, neler paylaşıyor, hangi konulara değiniyor, nekadar backlink almışlar, nekadar güçlü bir reklam bütçesine sahipler” gibi soruların cevaplarını biliyor olmanız, bu işe atılırken çok daha dikkatli olmanızı ve daha doğru adımlar atmanızı sağlar.

Bunun yanında rakip analizi yaparak, onların yapmadığı şeyleri de farkedebilirsiniz. Örneğin bir sağlık blogu oluşturmak istiyorsanız, bu konuya değinen tüm popüler blogları analiz edebilirsiniz. Bu bloglarda elbet sizin bildiğiniz ve onların yer vermediği konular bulunuyordur. Bu şekilde bir ziyaretçi kitlesi edinebilirsiniz.

7. Analiz ve İstatistikler

WordPress Sitelerini Planlamak

Son olarak, sitelerin gelişimini ve çalışma biçimini doğru bir şekilde analiz etmeniz gerekiyor. Websitelerinizin daha kuruluş aşamasında, ki biz bu yazımızada WordPress sitelerden bahsediyoruz, Google Analytics ve diğer analiz servislerinden birisini sitenize entegre etmeniz çok önemlidir.

Websitelerinizde hangi konuların okunduğunu, hangi yazılarınızın rağbet gördüğünü, hangi coğrafyadan insaların sitelerinizi ziyaret ettiğini bu istatistik servisleri ile görüntüleyebilirsiniz. Bu şekilde ileride paylaşacağınız blog yazılarınızı veya satacağınız ürünleri buna göre ayarlayabilirsiniz.

Son Olarak

Bu yazımda bir websitesini açarken dikkate almanız, planlamanız ve hayata geçirmeniz gereken en temel maddelere yer verdim. Bu maddeleri göz önüne alarak, planlı bir şekilde başarıya giden yolda önemli adımlar atabilirsiniz.

Fakat, WordPress sitelerinin başarılı olmasında tabiki sadece bu maddeler yer almıyor. Site hızınız bile sitenize gelen trafiğin etkilenmesine yol açabiliyor. Yada bloglarınızdaki yazım biçiminiz, Türkçe’yi kullanımınız bile sitenizin başarısını etkileyebilir. Bu yüzden son olarak asla pes etmemeyi ve sürekli öğrenime açık olmayı da yukarıdaki maddelere ekleyebilirsiniz.

Umarım bu yazım, bir websitesi açarken neler yapması gerektiğini bilmeyen okurlarımız için yararlı olmuştur. Eğer buna benzer daha fazla içeriğimizden haberdar olmak istiyorsanız bizi Facebook ve Twitter adreslerimizden de takip edebilirsiniz.

0 0 vote
Article Rating
Yazar
Yasin Atagün
Takip Et
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm Yorumları Göster
0
Yorumlarınız bizim için çok değerli!x
()
x