WordPress Sitelerinin Çökmesine Yol Açan 6 Temel Unsur

Kendi hostunuzla bir websitesi kurmak hem eğlenceli, hemde kazançlı bir iştir. WordPress ise bu işi yapabilmeniz için neredeyse herşeyi sağlayan, dünyanın en popüler içerik yönetim sistemidir. Fakat hiç bir teknoloji eksiksiz değildir ve bunun yanında kimsenin WordPress’i kullanırken hata yapmayacağının bir garantisi yoktur. Basit hatalar yaptığınızda ise sonuç bazen WordPress sitelerinin çökmesine veya bazı bölümlerinin bozulmasına yol açabilir.

Hatalar her zaman olacaktır. Önemli olan sitelerinizde hataya sebep olan şeyleri bulabilmektir. İşte bu yüzden ne gibi durumlarla karşılaşabileceğinizi bilmenizde fayda vardır.

Daha önceden “En Genel WordPress Hataları ve Çözümleri” adlı bir yazımda karşınıza çıkabilecek WordPress hatalarını sizlerle paylaşmıştım. Bu yazımda ise konuya biraz daha geniş açıdan bakacağız. WordPress sitelerinin çökmesine veya bozuk çalışmasına neden olan en temel 6 unsuru sizlerle paylaşacağım.

Bir WordPress kullanıcısı olarak ben ve sizlerde bu detaylara dikkat ederek, sitelerimizde kalıcı hasarlar oluşmasının önüne geçebiliriz.

1. Önemli Dosyaların Silinmesi

WordPress sitelerinin çökmesi

Eğer WordPress sitelerinizden yanlışlıkla birşeyler silerseniz, bu sitenizin gerektiği gibi çalışmamasına veya tamamen çökmesine neden olabilir. Site sahiplerinin aşağıda örneklerini inceleyebileceğiniz tarzda dosyaların silinmemesi için dikkatli olması gerekir:

  • Websitenizin çalışmasını sağlayan eklentiler
  • Güncellenmiş dosyalar
  • Websitelerinizdeki kullanıcı profilleri
  • Sitenizde kritik öneme sahip yazılar ve sayfalar
  • Fotoğraflar, logolar ve tema dosyaları

Sitelerinizde bakım yaparken, yaptığınız değişikliklerin nekadar küçük olduğunun hiç bir önemi yoktur. Eğer bir değişikliğe gidiyorsanız, tüm dosyalarınızın yedeğini almanız önemlidir. Düzenleme yaparken yapacağınız en ufak bir hata bile sitenizde büyük hasarlara yol açabilir.

Bunun yanında, sitenizi tekrar yayınlamaya başladıktan sonra da bu yedekleme dosyalarınızı bir kenarda tutmanız faydalı olabilir. Sizin göremediğiniz veya sonuçlarının daha sonra belli olacağı ufak hatalar canınızı sıkabilir.

Eğer WordPress yedekleme işlemini nasıl yapacağınızı bilmiyorsanız “WordPress Yedekleme Eklentileri” adlı yazımızı inceleyebilirsiniz. Bunun yanında hosting firmanızla iletişime geçerek otomatik yedekleme almalarını da söyleyebilirsiniz.

2. Eklenti Kaynaklı Hatalar

WordPress sitelerinin çökmesi

Eğer WordPress’e aşinaysanız, hemen her probleminiz için bir eklenti çözümünün olduğunu biliyorsunuzdur. Eklentiler sitenize pek çok özelliği katmanızda yardımcı olur. Fakat tam tersi durumlarda söz konusudur. Bozuk, güncellenmemiş eklentiler sitelerinizde bozukluklara yol açabilir. Hatta hiç bir sorunu olmayan, tam anlamıyla güvenli bir eklenti sizin temanızla uyumlu çalışmıyor da olabilir.

Eğer sitelerinizde eklenti kaynaklı hatalar olduğundan şüpheleniyorsanız, tüm eklentileri etkisizleştirip, tek tek açarak deneyebilirsiniz. Bu şekilde hangi eklentinin sorun çıkardığını bulabilirsiniz. WordPress eklenti dünyası okadar geniştir ki, kullanmak istediğiniz eklentiye alternatif onlarca farklı eklenti bulacağınızdan eminim.

Bunun yanında eklenti kaynaklı sorunların tespitini yaparken aşağıdaki unsurları hatırlamanızda yarar vardır. Eğer sitelerinizde bir değişikliğe gidiyorsanız yada bir eklenti yüklüyorsanız, tüm işlemleri bir kenara not almanız sizi büyük bir dertten kurtarabilir. Aşağıda sitenizde yapmış olabileceğiniz bazı değişiklikleri örneklendirdim:

  • Bilinmeyen bir eklenti yükledim.
  • Bir eklentiyi güncelledim.
  • CSS kodlarımda değişiklik yaptım.
  • Bir PHP dosyası üzerinde değişiklikler yaptım.

Bu tarz notlar alarak çalışmak, sitenizi bozan unsuru tespit etmenizi kolaylaştırır. Sizde bu tarz bir yöntemle çalışmalarınızı yaparsanız, WordPress sitelerinin çökmesine neden olan unsurları daha kolay bir şekilde bulabilirsiniz.

3. Alanadı Süresi

WordPress sitelerinin çökmesi

Alanadı süresinin dolması, WordPress sitelerinin çökmesine neden olan en genel hatalardan birisidir. Eğer böyle bir şey başınıza geldiyse hiç korkmayın. Bu hatayı çok kolay bir yolla çözebilirsiniz.

Neden pek çok website sahibinin alanadını yenilemeyi unuttuğunu bilmiyorum. Zaten altında yatan nedenleri incelemeninde kimseye faydası yok. Gelelim  bu problemin çözümüne..

Alanadınızı aldığınız firmanın sayfasına girerek, alanadınızı yenilemeniz gerekir. Eğer ödeme yönteminizde hata varsa bunları düzeltmeli, yıllık yenilemeleri açmalısınız. Tüm yapmanız gereken bu.

4. Trafik Fazlalığı – Hosting Planınızın Yetersizliği

WordPress sitelerinin çökmesi

Websitenizin bulunduğu serverlara fazla yüklenilmesi durumunda, WordPress sitelerinizde geçici veya kalıcı çökme yaşanabilir. Bu yüzden kendi ziyaretçi sayınızı kaldırabilecek güçte hosting planlarına sahip olmanız önemlidir.

Hosting planınızı, server özelliklerini ve sitenizin kaldırabileceği trafiği belirlerken özel günleri de unutmamanız gerekir. Eğer bir alışveriş sitesi sahibiyseniz, Black Friday günlerinde veya Yılbaşı zamanları sitenizde ani ziyaretçi artışları olması muhtemeldir. Bu yüzden geleceğe dönük planlar yapmak sizi hem vakit hemde maddi olarak karlı duruma sokar.

Eğer WordPress siteleriniz için up-time’ı oldukça yüksek, kaliteli ve hızlı bir hosting arıyorsanız Güzel Host veya WPengine’i değerlendirebilirsiniz.

5. Hosting Sağlayıcısı Kaynaklı Çökmeler

WordPress sitelerinin çökmesi

Yukarıda sizin yapacağınız yetersiz hosting seçimlerinin vereceği zararlardan bahsettik. İşin birde firma yanı var tabiiki. Kaliteli bir hosting firmasına sahip olmak, sitelerinizin 7/24 hizmet verebilmesi, yedeklemelerinizin güvenli bir şekilde tutulması ve tabiki kişisel bilgilerinizin başka yerlerde kullanılmaması için oldukça önemlidir.

Hosting firmaları bazen müşterilerinin sitelerinde sorunlara yol açabilir. Verilerin doğru işlenememesi, serverların çökmesi ve daha pek çok sebep ile WordPress sitelerinin çökmesine neden olabilir.

Bu yüzden profesyonel olarak bir blog açmak veya şirketinizin websitesini yayınlamak istiyorsanız hostingi arkaplana atmayın. Türkiye’de Turhost, Güzel Host, Natro gibi firmalar oldukça iyi hizmet veriyor. Bunun yanında yabancı kaynaklı BlueHost, Hostgator, WPengine gibi firmalarla çalışmayı da düşünebilirsiniz. Bu saydığım hostinglerin server up-time’ları %99 üzerinde ve sizin isteklerinizi yerine getirebilecek kapasitededir.

6. Server İstasyonlarındaki Acil Durumlar

WordPress sitelerinin çökmesi

Web hostunuzun bulunduğu serverlarda acil durumlarda kapama düğmesine basılır. Yangın, deprem, server taşıma gibi pek çok durumda WordPress sitelerinizin aniden (evet siz hiç bir düzenleme yapmadığınızda bile) kapandığına şahit olabilirsiniz. Fakat çoğu firma bu tarz durumlarda kullanıcılarını bilgilendirir. Bu yüzden diğer çözüm yollarını aramakla vakit harcamazsınız.

Son Olarak

İnsanlar her zaman hata yapmaya müsaittir. Bu WordPress sitelerini yönetenler içinde geçerlidir. En ufak bir kodlama hatası, bir dalgınlıkla ödenmeyen alanadları veya yüklediğiniz bir eklenti sitelerinizin çökmesine neden olabilir. Bunun yanında hosting sağlayıcınızın kalitesi ve dış faktörlerden dolayı kapanan serverlarda bu duruma yol açabilir.

Bu yazımda WordPress sitelerinin çökmesine yol açan en genel unsurlardan bahsettim. Sorun ne olursa olsun, sizin yapmanız gereken en önemli şey sitelerinizi yedeklemektedir. Webtisyen’de yayınladığım pek çok yazıda bu konunun önemine işaret ediyorum. “Benim başıma gelmez” veya “Ben zaten hiç bir ayarla oynamıyorum” düşüncesine sahip olmak, sizi siteniz adına felakete sürükleyebilir.

Günlerce ve hatta aylarca verdiğiniz emeklerin bir anda yokolmaması için bu duruma önem göstermeniz yararlı olacaktır.

Umarım bu yazım sizler için yeterince bilgilendirici olmuştur. Eğer bu yazımı beğendiyseniz bizi Facebook ve Twitter adreslerimizden de takip edebilirsiniz.

0 0 vote
Article Rating
Yazar
Yasin Atagün
Takip Et
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm Yorumları Göster
0
Yorumlarınız bizim için çok değerli!x
()
x