WordPress Sitenize Favicon Eklemek İçin 4 Yol

Faviconlar (website ikonları) website tanınırlığı açısından oldukça önemlidir. Fakat pek çok WordPress blogunu gezerken, bir favicon ayarlanmadığına şahit oluyorum. Günümüzde markalaşmanın önemi tartışılamaz. Bu websiteleri içinde geçerlidir. Faviconlarınız ise markalaşmanıza yardımcı olan ufak bir ayrıntıdır. Bu yüzden websitelerinize favicon eklemek isteyebilirsiniz.

Favicon Nedir ?

Faviconlar 16×16 pixel büyüklüğünde olan ve tarayıcılarınızda website sekmelerine yerleşen ufak görsellerdir. Bu görseller hemen her sitede site logosunun küçük bir hali olarak kullanılır.

Faviconları Adobe Photoshop veya başka bir resim düzenleme programında kolaylıkla oluşturabilirsiniz.

Websitelerinize favicon eklemek için yapmanız gerekenlerden önce, faviconların önemine ve neden olmazsa olmaz bir website elemanı olduklarına biraz daha detaylı bakalım.

Websitenize Neden Favicon Eklemelsiniz ?

Faviconlar yukarıda da bahsettiğim gibi markalaşmanızı kolaylaştırır. Bunun yanında ise ziyaretçilerinizin websitenizi tanımasını da sağlar. Pek çok sekmede websitelerini açan ve gezinen bir ziyaretçiniz için favicon belirleyici elemandır.

Aşağıda birden fazla websitesini tarayıcısında açmış bir kullanıcının ekranını görebilirsiniz:

Eğer websitenizin bizimkisi gibi bir faviconu varsa, ziyaretçileriniz websitenizi daha çabuk farkedecek veya geriye dönmek isteyecektir. Şimdi ise WordPress websitelerinizde favicon eklemek için uygulayabileceğiniz 4 farklı yolu inceleyelim.

WordPress’te Favicon Eklemek

1. WordPress Özelleştir Bölümünü Kullanmak

WordPress favicon eklemenize olanak sağlayan bir ayara sahiptir. WordPress üzerinden favicon yüklemek için:

  • Yönetim panelinizde Görünüm > Özelleştir yolunu takip edin.
  • Burada Site Kimliği bölümüne giriş yapın.
  • Önünüze açılan menüde “Site Simgesini Seç” butonuna basın.
  • Önemli Not: Bu yöntemle favicon eklemek istiyorsanız, faviconunuzu en az 512×512 pixel boyutunda tasarlamalısınız.
  • Yüklemek istediğiniz faviconu seçin ve upload edin.
  • İşte bukadar. Websitenizin artik bir site ikonu var.

2. Eklenti İle Favicon Yüklemek

WordPress eklentilerinin yapamadığı nerdeyse hiç bir şey yok. Buna faviconlarınızı eklentiler yardımıyla yüklemekte dahil. Faviconlarınızı yüklemenize yardımcı olacak bası eklentilerin listesini inceleyebilirsiniz:

  1. Favicon by RealFaviconGenerator
  2. All in One Favicon

WordPress favicon yükleme özelliğini herhangi bir sebeple kullanmak istemiyorsanız, bu iki eklentide saniyeler içerisinde favicon eklemenize yardımcı olur.

NOT: Eğer eklenti yüklemeyi bilmiyorsanız Adım Adım WordPress Eklenti Yükleme Rehberi adlı yazımızı inceleyebilirsiniz.

3. Tema Ayarlarından Favicon Eklemek

Eğer modern ve bol özellikli bir tema ile WordPress websitenizi çalıştırıyorsanız, faviconlarınızı tema ayarları kısmından da yüklemeniz mümkündür. Tek yapmanız gereken tema ayarlarında Favicon özelliğinin bulunduğu sekmeye gelmek ve faviconunuzu upload etmektir.

Örneğin mythemeshop firmasının her temasında favicon ve site logosu yükleme özelliği bulunmaktadır. Bu firmanın temalarına göz atmayı düşünebilirsiniz.

4. header.php Dosyanıza Özel Kod Yazarak

4.3 ve önceki WordPress sürümlerinde favicon yükleme özelliği bulunmuyordu. Bu yüzdende pek çok blog sahibi ve web geliştiricisi faviconlarını kodlar yardımıyla sitelerine ekliyordu. Eğer bu sürümleri kullanıyorsanız (tavsiye edilmez) veya biraz kodlarla haşır neşir olmak istiyorsanız bu yöntemi uygulayabilirsiniz. Aşağıda kodlar yardımıyla favicon eklemek için hangi adımları izlemeniz gerektiğini takip edebilirsiniz.

Öncelikle yönetim panelinizde Görünüm > Tema Düzenleyici sekmesini açın.

Tema düzenleyicinin sağında bulunan listeden Theme Header – header.php’yi açın.

Aşağıdaki kodları dosyanıza kopyalayıp yapıştırın.

<link rel="icon" href="https://www.abc.com/favicon.png" 
type="image/x-icon"/>

<link rel="shortcut icon" href="https://www.abc.com/favicon.png" 
type="image/x-icon"/>

URL’yi kendi websitenizin adıyla değiştirmeyi ve favicon adresinizi öğrenmeyi unutmayın. İşte bukadar. Artık bir faviconu WordPress websitenize nasıl eklemeniz gerektiğini dört farklı yolla öğrenmiş oldunuz.

Son olarak favicon yani site ikonlarınızın çok önemli olduğunu unutmayın. Kimliği olmayan bir insan olmayacağı gibi, marka ikonuna sahip olmayan bir websitesi de olamaz.

Umarım bu yazım sizler için açıklayıcı ve öğretici olmuştur. Buna benzer başka sorularınızı bize sorabilir, bu sayede hem sorununuzu çözebilir hemde diğer insanların faydalanmasını sağlayabilirsiniz.

0 0 vote
Article Rating
Yazar
Yasin Atagün
Takip Et
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm Yorumları Göster
0
Yorumlarınız bizim için çok değerli!x
()
x