WordPress SMTP Ayarları Nasıl Yapılır? | WordPress Email Problemine Kalıcı Çözüm

WordPress sitelerinizde email gönderme ve email alma konusunda sıkıntı mı yaşıyorsunuz? Bu problemi çözmek için Mailgun benzeri üçüncü parti servisler kullanabilirsiniz. Fakat bu servisler genellikle size ekstra maliyet getirir. Bunun yerine, bu yazımda SMTP serverlarını kullanarak WordPress emaillerini nasıl kullanabileceğiniz anlatacağım. Fakat WordPress SMTP ayarlarını yapmadan önce WordPress’te ne tür problemlerle karşılaşıldığını ve SMPT’nin ne olduğunu inceleyelim.

WordPress Email Problemi

WordPress PHP mail fonksiyonunu kullanarak emailler gönderir. Pek çok paylaşımlı hosting sağlayıcısında bu fonksiyon doğru yapılandırılmaz veya tamamen kapalıdır. Bu yüzden de WordPress emailleri hem gönderilemez, hemde alınamaz.

Bu problemin çözümlerinden birisi alternatif bir email servisi ile çalışmaktır. Mailgun, Google Apps veya SendGrid ile çalışarak WordPress sitelerinizdeki mail sorunlarının önüne geçebilirsiniz.

Fakat bu tarz servisler size ekstra maliyet çıkarır ve eğer büyük bir siteye sahipseniz çok yüksek miktarda paralar ödemek zorunda kalabilirsiniz.

Bu problemin bir diğer yolu ise hosting emaillerini kullanmaktır. Tabiki burada da başka sıkıntılar ortaya çıkar. Bizde bu yazımda bu problemlerin üstesinden gelerek WordPress email problemini çözeceğiz.

Hosting Email Hesaplarını Kullanmak

Hemen her hosting firması, ürünlerini satın aldığınızda size alanadınıza özel email servis imkanı verir. Yani kendi alanadınızla iletisim@siteadi.com gibi bir email hesabı açabilirsiniz.

Öncelikle yapmanız gereken bir email hesabı açmaktır. Eğer bunu nasıl yapacağınızı bilmiyorsanız korkmayın! Aşağıda GüzelHost’un yönetim panelinde bir hosting email adresinin nasıl açılacağını sizlere anlatacağım. Eğer sizin hosting firmanız farklı paneller kullanıyorsa bile, genel işleyişi anladıktan sonra sizler de bir email hesabını kolaylıkla açabilirsiniz.

Hosting hesabınıza giriş yapın ve Email Hesapları bölümüne tıklayın. Bu panel her hostingde aynı olmasa bile oldukça benzerdir.

WordPress SMTP Ayarları

Buraya giriş yaptığınızda basit bir form aracılığı ile yeni bir email oluşturabileceksiniz.

Bu örnekte ben smtp@webtisyen.com adlı bir email hesabı oluşturdum.

WordPress SMTP Ayarları

Email hesabınızı oluşturduktan sonra WordPress sitenizde kullanmaya başlayabilirsiniz. Fakat bunu yapmadan önce bazı bilgileri hosting sağlayıcınızdan almanız gerekli:

  1. Email adresinizin SMTP HOST bilgisi
  2. SMTP Port numarası

Bu bilgileri edinmek için hosting firmanızın destek bölümünü inceleyebilirsiniz. Genellikle destek bölümünde bu bilgilerin yer aldığı bir yazı olur. Eğer böyle bir yardımcı yazı bulamadıysanız, hosting sağlayıcınız ile iletişime de geçebilirsiniz.

WordPress Özel Email Adresinizi WordPress’te Kullanın

WordPress SMTP ayarlarını yapmak için öncelikle WP Mail SMTP eklentisini yükleyin.

NOT: Eğer eklenti yüklemeyi bilmiyorsanız Adım Adım WordPress Eklenti Yükleme Rehberi adlı yazımızı inceleyebilirsiniz.

Eğer bu eklentiyi kullanmak istemiyorsanız En İyi WordPress SMTP Eklentileri adlı yazımı inceleyerek diğer eklentilerle de çalışabilirsiniz.

Etkinleştirdikten sonra eklentinin Settings > Email sayfasına giriş yapın.

WordPress SMTP Ayarları

Öncelikle oluşturduğunuz email adresini buraya girmeniz gerekiyor. Daha sonrasında ise email gönderirken görünen isminizi belirleyeceksiniz. Eğer bir gönderici adı seçmezseniz, bu eklenti otomatik olarak website adınızı kullanacaktır.

Daha sonrasında ise mail servisini seçmelisiniz. Burada biz “Other SMTP” seçeneğine tıklıyoruz.

WordPress SMTP Ayarları

Şimdi ise WordPress SMTP ayarlarını yapacağız.

Öncelikle hosting sağlayıcınızdan öğrendiğiniz SMTP hostunu ve port numarasını ilgili bölümlere girin.

Daha sonrasında ise şifreleme türünü seçmelisiniz. Çoğu hosting firması SSL ve TLS türünü destekler. Ben, eğer uygun durumdaysa TLS seçeneğini kullanmanızı öneriyorum.

Şifreleme türünü seçtikten sonra önünüze yeni bir pencere daha açılacak. Burada SMTP kullanıcı adı ve şifrenizi girmelisiniz. Genellikle email adresiniz kullanıcı adınız olur.

WordPress SMTP Ayarları

Tüm ayarları yaptıktan sonra değişiklikleri kaydetmeyi unutmayın.

WordPress SMTP Ayarlarını Test Edin

Eğer tüm ayarları doğru bir şekilde yaptıysanız, artık WordPress SMTP ayarlarını test edebilirsiniz. Eklentinin sekmelerinde bulunan “Email Test” sekmesine giriş yapın.

Buraya test için mail göndereceğiniz adresi girin. Bu email adresi herhangi bir servise ait olabilir. Email adresini girdikten sonra gönder tuşuna basın ve test için belirlediğiniz email hesabına giriş yapın.

WordPress SMTP Ayarları

Eğer herşeyi doğru ayarladıysanız WP Mail SMTP eklentisinin size gönderdiği test emailini görebilirsiniz. Eğer testin başarılı olduğuna dair bir mail almıyorsanız, problemin kaynağını bulmanız gerekir.

WordPress Email Problemlerini Belirleyin

WordPress email gönderme problemlerinin en yaygın sebebi SMTP bilgilerinin yanlış olmasıdır. Eğer test yaparken bir sorunla karşılaşırsanız, doğru host adı ve port numarasını girdiğinizden emin olun.

Bunun yanında bir diğer problem ise şifreleme türünün yanlış seçimi olabilir. Genellikle SSL tüm websitelerinde çalışsa bile probleminiz devam ediyorsa hosting firmanızla iletişime geçin. Onlar size hangi türü kullanmanız gerektiğini açıklayıcı bir şekilde bildireceklerdir.

WordPress SMTP Ayarları

WordPress’te Hosting Email Adreslerini Kullanmanın Artıları-Eksileri

Site adınızla oluşturulmuş email adreslerinin en büyük avantajı, birine email gönderirken kendi sitenizin adını kullanmanızdır.

Bir diğer avantaj ise çeşitli mail servislerine yüklü miktarda paralar ödemek zorunda olmayışınızdır. Hosting mailleri hem profesyonel bir görünüm sağlar, hem de çoğu site için yeterli derecede depolama alanına sahiptir.

Fakat hosting emaillerini kullanmanın bazı dezavantajlarıda vardır. Bunların başında ise gönderim limiti ve depolama limiti gelmektedir. Pek çok paylaşımlı hosting planında bu limitlere takılabilirsiniz. Bu yüzden email reklamlarınızı, abonelik bildirimlerini bu mailler üstünden yapmak, zamanla size zarar verebilir.

Hosting emaillerinin bir diğer eksisi ise diğer mail servislerine göre biraz daha yavaş çalışmasıdır. Günlük hayatta kullandığımız gmail, hotmail tarzı servislerin yanında Mailgun, Google Apps gibi servislerde bu hız oldukça yüksektir.

Umarım bu yazım WordPress email probleminin ne olduğunu anlamanız ve WordPress SMTP ayarlarını yapmanız adına yararlı olmuştur. Eğer bu yazımı beğendiyseniz bizi Facebook ve Twitter adreslerimizden de takip edebilirsiniz.

0 0 vote
Article Rating
Yazar
Yasin Atagün
Takip Et
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm Yorumları Göster
0
Yorumlarınız bizim için çok değerli!x
()
x