WordPress Telefon Numarası Ekleme İşlemi Nasıl Yapılır?

İşyerleriniz ve şirketlerinizin için oluşturduğunuz sitelerde telefon numarasını eklemek, kazancınızın artmasında önemli rol oynar. Hatta mobil cihazlarda kullanımı kolaylaştırmak için bu numaralara linkler ekleyebilirsiniz. Bu linklere tıklayan ziyaretçileriniz sizi anında arayabilir. WordPress tabanlı sitelerinizde de bu işlemi kolaylıkla yapabilirsiniz.

Bu yazımda WordPress telefon numarası ekleme işlemini nasık yapacağınızdan bahsedeceğim. Bu ufak dersimdeki adımları izleyerek sitelerinizdeki telefon numaralarına link verebilir ve direk arama yapılmasını sağlayabilirsiniz.

Tıklanabilir WordPress Telefon Numarası Eklemek

WordPress sitelerinizde telefon numaralarına link eklemek için iki yol vardır. Önce yazılarınızda ve sayfalarınızda bulunan telefon numaralarına nasıl link ekleyebileceğinizden bahsedelim.

Sayfalarda ve Yazılarda Telefon Linkleri

Aşağıdaki adımları takip ederek sitelerinizde yer alan blog yazılarına ve sayfalara bağlantılı telefon numaraları ekleyebilirsiniz.

Adım 1: Öncelikle yazı editörünüzde sayfanızın veya yazınızın istediğiniz bölümüne telefon numaranızı yazın. Numaranızı parantez içinde veya bitişik şekilde yazmanızın hiç bir önemi yoktur. Bu yüzden özgürsünüz.

Adım 2: Numaranızı farenizle seçili hale getirin ve editör araçlarından “Bağlantı Ekle” seçeneğine tıklayın.

WordPress telefon numarası ekleme

Adım 3: Normalde buraya genel URL’ler eklenir. Fakat bu işlemde telefon numaranızı özel bir formatla yazacağız.

Adım 4: Öncelikle https:// tipindeki bağlantı ekleme yöntemini kullanmayacağız. Bunun yerine “tel:” bağlantı protokolünü kullanacağız.

Adım 5: Daha sonrasında numaranızı uluslararası formatta yazmanız gerekiyor. Öncelikle (+) işaretini koyup, daha sonrasında ülke kodunu (+90) girmelisiniz. Daha sonrasında ise telefon numaranızı aralarında hiç boşluk olmadan buraya eklemelisiniz. Türkiye’nin ülke kodu “+90” olarak ayarlanmıştır.

Eğer başka bir ülkenin telefonunu ekleyecekseniz bu listeye göz atabilirsiniz.

Örneğin eğer telefon numaranız 0212 999 99 99 ise bağlantı ekle menüsünde yazacağınız numaranın +902129999999 şeklinde olması gerekir.

Aşağıdaki resimde editörünüzde nasıl göründüğüne bakabilirsiniz:

WordPress telefon numarası ekleme

Adım 6: Numaranızı belirttiğim şekilde yazdıktan sonra bu bağlantıyı yazı editörünüze ekleyin. Bu adımdan sonra artık tıklanabilir telefon numarası bağlantısına sahip olacaksınız.

Ülke kodunu öğrendikten sonra WordPress telefon numarası ekleme işlemi oldukça kolaydır. Tıklanabilir telefon bağlantılarını WordPress yazılarınızda ve sayfalarınızda bu şekilde ekleyebilirsiniz.

HTML ile Tıklanabilir Telefon Bağlantıları Eklemek

HTML dilini kullanarak sitenizin her yerine tıklanabilir telefon numaraları ekleyebilirsiniz. Örneğin sitenizin sidebar bölümünde telefon numaraları eklemek istiyorsanız, HTML kullanmanız gerekir. Bileşenleri kontrol ederken bir “bağlantı ekle” aracına sahip olmadığınız için, burada ilk yöntemi uygulamanız mümkün değildir.

Aşağıda kullanmanız gereken HTML kodunun bir örneğini görebilirsiniz:

<a href="tel:+902129999999">(212) 999 99 99</a>

Aslında ilk yöntemde de bu işlemi yapıyoruz. Fakat bize editörümüz bu kodu oluşturmamızda yardım ediyor. Bu yöntemde ise kodu direk ekliyoruz. Yukarıdaki kodu kendi numaranıza göre düzenleyerek dilediğiniz yerde kullanabilirsiniz. 

Son Olarak

Özellikle mobil kullanıcılar, bir sitedeki telefon numarasını anında aramayı ister. Aksi durumlarda bu numarayı bir yere not etmeleri, daha sonrasında tekrar bu numaraları telefonları yazmaları gerekir. Bu yüzden WordPress telefon numarası ekleme işlemini yaparak sitenizdeki kullanıcı deneyimini arttırabilirsiniz.

Genel olarak firmalar, şirketler, servisler ve restoranlar bu özelliği kullanarak sitelerine tıklanabilir bağlantılı telefon numaraları ekler. Eğer sizde telefon numaranızın bu şekilde ayarlanmış olması gerektiğini düşünüyorsanız, yukarıdaki işlemleri sadece 1 dakikada yapabilirsiniz.

Umarım bu yazım WordPress sitelerine numara eklemek isteyen okurlarım için faydalı olmuştur. Bu işlemi yaparken yardıma ihtiyaç duyuyorsanız bize yorumlar bölümünden ulaşabilirsiniz.

Eğer bu yazımı beğendiyseniz bizi Facebook ve Twitter adreslerimizden de takip edebilirsiniz.

0 0 vote
Article Rating
Yazar
Yasin Atagün
Takip Et
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm Yorumları Göster
0
Yorumlarınız bizim için çok değerli!x
()
x