WordPress Toplu Mail Gönderme Özelliğinin 4 Zararı

Sitenizdeki abonelere nasıl email gönderdiğiniz, email reklamlarınızın performansını etkiler. Çeşitli eklentiler yardımıyla WordPress toplu mail gönderme özelliğini kullanmak akıllıca görünsede, profesyonel bir email pazarlama aracını kullanmamak tüm pazarlama stratejinizi yerle bir edebilir.

Bu yazımda, öncelikle email abonelerine sahip olmanın size sağlayacağı yararlı inceleyeceğiz. Daha sonrasında, neden WordPress toplu mail gönderme özelliğini ve eklentilerini kullanmamanız gerektiğini 4 madde halinde sizlerle paylaşacağım.

Email Pazarlamanın Günümüzdeki Önemi

wordpress toplu mail gönderme

Sosyal medyanın hayatımızın her alanına girdiği bu devirde, email pazarlamanın eskisi kadar önemli olmadığını düşünüyor olabilirsiniz. Sosyal medyayı kullanarak yapılan reklam ve pazarlama yöntemleri, email pazarlamanın önemini unutturdu. Evet. Fakat, gerçekte bu durum hiçte göründüğü gibi değil. Sosyal medyanın kendine özgü çekici ve avantajlı yönleri olsa bile, email pazarlamanın da kendine has güçlü yanları bulunuyor.

Email pazarlama yöntemini kullanarak, abonelerinize göstermek istediğiniz tüm reklamları ve duyuruları onların gelen kutularında yayınlarsınız. Sosyal medyada yapılan reklamların kullanıcılar tarafından görüleceğinin garantisi yoktur. Emailler abonelerinize anında reklam yapmanızı sağlarken, sosyal medyada daha geniş bir kitleye hitap etseniz bile bu reklamların görülme oranlarını siz ayarlayamazsınız.

Ek olarak, pek çok insan hala emaillerini günlük olarak takip ediyor. Mobil telefonlardan email takibininde kolaylaşmasıyla, göndereceğeniz her bir email, abonelerinize anında iletiliyor.

Kısacası, email pazarlamanın günümüzdeki önemi hala çok büyük. Bu stratejiyi kullanan website sahipleri, her gün binlerce potansiyel müşterisine ulaşabiliyor.

Tabiki, email pazarlamanında, tıpkı sosyal medya ve diğer reklam pazarlama taktiklerinde olduğu gibi çeşitli zorlukları bulunuyor. Bu stratejinin uygulanmasında büyük bir abone listesine sahip olmanın önemi büyük.

Bu yüzden websitelerinizde ve bloglarınızda abonelik formlarının olması oldukça büyük önem arz ediyor.

WordPress Toplu Mail Gönderme Özelliğini Ne Zaman Kullanmalısınız?

wordpress toplu mail gönderme

WordPress sitelerinizden email göndermenin zararlarına geçmeden önce, bir email eklentisi kullanmanın size ne gibi avantajlar sağlayabileceğinden de bahsetmek istiyorum. Teknoloji dünyasında herşeyin yararları olduğu gibi zararları da olabilir. Bu yüzden, bu konuyu her iki yönden incelemenin faydalı olacağına inanıyorum.

WordPress eklenti dünyasında, email oluşturma ve bunları toplu bir şekilde gönderme işlemlerini yapabilmeniz için pek çok yararlı araç yer alıyor. MailPoet, NewsLetter veya JackMail eklentilerini bu tarz araçlara örnek olarak gösterebiliriz. Bu araçlarla emaillerinizi hazırlayabilir, bunları ister tek bir kişiye, isterseniz tüm abonelerinize anında gönderebilirsiniz.

Pek çok WordPress kullanıcısı, emaillerini sitelerinden göndermenin ve tüm abonelerini buradan kontrol etmenin daha kullanışlı olduğunu düşünüyor. Sizde email gönderme ve abonelik eklentilerini kullanarak, email servisleri ve kendi siteniz arasında mekik dokumaktan kurtulabilirsiniz.

Pek çok email eklentisi özel temalar ve taşı-ve-bırak email oluşturucuları ile kullanıcılara kolay bir kullanım sağlıyor. Bu tarz eklentilerin en büyük yararı da emaillerinizin stillerinin ve gönderiliş biçimlerinin standart bir düzende olmasını sağlamalarıdır.

Bunun yanında, yukarıda da bahsettiğim eklentileri kullanarak takvimlenmiş email gönderimleri de yapabilirsiniz. Bu şekilde, bu işlemler için bir defa uğraşmanız yeterli olur. Email tarihlerini ve hangi tür emaillerin gönderileceğini belirledikten sonra, eklentiler bu işi sizin için otomatik olarak yapar.

Son olarak, WordPress toplu mail gönderme eklentilerinin premium versiyonlarında pek çok analizi takip etme imkanı bulabilirsiniz. “Kaç email gönderildi”, “kaç emailinize tıklandı” gibi pek çok veriyi elinizde tutarak “Email Marketing” stratejinizi daha doğru yönetebilirsiniz.

Neden WordPress Toplu Mail Gönderme Özelliğini Kullanmamalısınız?

Abonelerinize email gönderirken bir eklenti kullanmak yerine profesyonel hizmet veren bir email servisini de tercih edebilirsiniz. WordPress mail eklentilerinin pek çok avantajı bulunsada, bu özel email servisleri çok daha tutarlı ve düzgün çalışır. Aşağıda neden toplu mail gönderme eklentilerini tercih etmemeniz gerektiğini anlatan 4 maddeyi inceleyebilirsiniz. Bu şekilde daha doğru bir seçim yapacağınızdan eminim.

wordpress toplu mail gönderme

1. Eklentiler Emaillerinizin Spam Klasörüne Düşmesini Engelleyemez

Email pazarlama stratejinizin, gönderdiğiniz emailler spam klasörlerine düştüğünde başarılı olma şansı yoktur. Spam filtreleri pek çok reklam emailini tanımlar ve bu emaillerin abonelerinizin gelen kutusuna düşmesini engeller. Fakat Mailchimp, Constant Contact veya Drip benzeri bir email servisinde bu probleme çok az rastlanır.

Eklentilerin aksine, profesyonel mail servisleri Google ve Yahoo gibi şirketlerle anlaşmalı çalışır. Bu şirketler, anlaştıkları mail servislerinden yönlendirilen emailleri güvenilir ve okunabilir olarak işaretler.

Eklentiler yönünden baktığımızda ise, bu işlemin oldukça başarısız olduğunu söyleyebilirim. Özellikle bir paylaşımlı hosting planına sahipseniz, emaillerinizin pek çok abonenizin spam klasörlerinde yer alacağından emin olabilirsiniz.

2. Hosting Firmanızın Email Limitleri Bulunabilir

WordPress sitelerinizden göndereceğiniz mailler, hosting kaynaklı limitlere takılabilir. Bazı hosting firmaları tek bir seferde gönderilecek mail sayısına limit koyar. Bu durumda emaillerinizi toplu göndermek yerine, parça parça göndermeniz gerekebilir.

Bunun yanında, bazı hostinglerde kullanım kısıtlama özelliği de bulunur. Yani, sadece 5 dakikada gönderilecek olan emailler, çok daha uzun sürelerde gönderilebilir. Hosting firmaları, serverların durumunu göze alarak bu tarz önlemler getirebilir.

3. Otomatik Çalışma ve Özellikler Size Zaman ve Para Kazandırır

WordPress mail eklentilerinin avantajlarından birisinin de hazır mail şablonları olduğunu söylemiştim. Hemen her profesyonel email servisinde de bu şablonlar bulunur. Bunun yanında bu servisleri kullanarak emaillerinizi takvimleyebilir, abonelerinizi yönetebilir ve istediğiniz aboneleri farklı gruplara ayırabilirsiniz.

Bir email pazarlama servisini kullanmak, başta size maliyetli gelebilir. Halbuki hemen her servis, belirli abone sayısına kadar bedava hizmet veriyor. Bunun yanında, premium planlara sahip olan kullanıcılar pek çok sosyal medya özelliğini ve email otomasyon işlemini kullanabiliyor. Bu yüzden, eğer işinize güveniyorsanız, harcayacağınız ufak miktarların geri dönüşü çok çabuk olacaktır.

4. Email Servislerinin Analiz Araçları Bulunuyor

Pek çok premium email eklentisi, analiz ve veri toplamanızı sağlar. Email servislerinin ise neredeyse hepsinde bu özellik bulunur ve çok daha gelişmiş bir şekilde kullanılır.

Email pazarlama servislerini kullanarak email etkileşimlerini, sosyal medya paylaşımlarını ve daha pek çok veriyi öğrenebilirsiniz. Bunun yanında çeşitli abonelik gruplarına gönderdiğini emaillerin nasıl geri dönüş aldığını inceleyebilir, email marketing stratejinizde gruplara özgü farklılıklar oluşturabilirsiniz.

Son Olarak

Eğer yapılan işe bakacak olursak, her iki seçenekte sizin için uyumlu olabilir. Bir eklenti yardımıyla WordPress toplu mail gönderme işlemlerinizi, abonelik kontrollerini ve diğer pek çok şeyi sitenizden yapabilirsiniz.

Fakat, email servisleri sayesinde spam kontrolü, analiz ve pek çok tasarım özelliği ile abonelerinize daha kaliteli bir biçimde email gönderimi ve aynı zamanda doğru kampanya yönetimi yapabilirsiniz.

Eğer abone listeniz çok fazla değilse, bir email eklentisi şimdilik yeterli olacaktır. Fakat, abone sayınız arttıkça email servislerinin size sağladığı imkanları göz ardı etmemenizi öneririm.

Son olarak, bu yazımda WordPress bloglarında email kampanyaları oluşturmak isteyen okurlarım için yararlı bilgiler vermeye çalıştım. Konuya tek bir odak noktasından değil, her iki yöntemle de nasıl avantajlara sahip olacağınızdan bahsederek yanaştım. Umarım bu yazımı beğenmişsinizdir. Eğer bu yazımı beğendiyseniz ve yeni çıkacak içeriklerimizden haberdar olmak istiyorsanız, bizi Facebook ve Twitter adreslerimizden de takip edebilirsiniz.

0 0 vote
Article Rating
Yazar
Yasin Atagün
Takip Et
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm Yorumları Göster
0
Yorumlarınız bizim için çok değerli!x
()
x