WordPress Veritabanı Optimizasyonu 2 Farklı Yolla Nasıl Yapılır?

Eğer sitelerinizin hızlı çalışmasını istiyorsanız, WordPress veritabanınızın olabilecek en iyi performansa sahip olması gerekir. WordPress veritabanı optimizasyonu sadece kullanıcı deneyimini arttırmaz, aynı zamanda arama motolarındaki puanınızı da yükseltir.

Daha önceki yazımda neden WordPress veritabanınızı optimize etmeniz gerektiğini anlatmıştım. Bu yazımda ise veritabanınızı nasıl temizleyeceğinizi, düzenleyeceğinizi yani kısacası optimize edeceğinizi anlatacağım.

WordPress veritabanı optimizasyonunu iki farklı yolla yapabiliriz. Bunlardan ilki manuel olarak temizlik yapmak, ikincisi ise bir WordPress eklentisinin yardımını almaktır. Gelin hep beraber bu işlemi nasıl yapabileceğimize bakalım.

1. PHPmyAdmin’i Kullanarak WordPress Veritabanı Optimizasyonu

Bu yöntem, website sahipleri tarafından manuel olarak uygulanır. Aşağıdaki adımları takip ederek manuel olarak veritabanı temizliği yapabilirsiniz.

Adım 1: Öncelikle cPanel’inize giriş yapın ve phpMyAdmin bölümünü açın.

wordpress veritabanı optimizasyonu

Adım 2: Bu bölüme giriş yaptığınızda, hostinginiz içinde bulunan tüm websitelerinin veritabanlarını ve boyutlarını göreceksiniz.

Adım 3: Veritabanınızda bulunan tüm tabloları temizlemek için hepsini seçili hale getirin.

Adım 4: Aşağı bölümde bulunan “Seçilileri:” sekmesinde “Tabloyu Uyarla” seçeneğine tıklayın.

wordpress veritabanı optimizasyonu

İşte bukadar! phpMyAdmin’i kullanarak manuel şekilde WordPress veritabanınızı optimize ettiniz.

NOT: “Seçililer:” menüsünde onarım, denetleme gibi işlemleri de yapabilirsiniz.

2. Eklenti Yardımı İle WordPress Veritabanı Optimizasyonu

Eğer veritabanınızı bir eklenti yardımıyla optimize etmeyi tercih ediyorsanız, bu işlem için WP-Optimize eklentisini kullanabilirsiniz. Aşağıda WP-Optimize eklentisini nasıl kullanabileceğinizi ve bu eklenti sayesinde hangi öğeleri temizleyebileceğinizi inceleyebilirsiniz.

NOT: Eğer bu eklentiyi kullanırken sorunlar yaşıyorsanız, dilediğiniz her soruyu bu yazımızın yorumlar bölümünde bizimle paylaşabilirsiniz.

Adım 1: Sitenize WP-Optimize eklentisini yükleyin. Eğer eklenti yüklemeyi bilmiyorsanız Adım Adım WordPress Eklenti Yükleme Rehberi adlı yazımıza göz atabilirsiniz.

Adım 2: WordPress sitenize WP-Optimize eklentisini kurduktan sonra, yönetim panelinizde yeni bir sekme oluşturulacaktır.

Adım 3: Eklenti sayfasına bu sekmeden giriş yaptıktan sonra optimizasyon yapmak istediğiniz tüm öğeleri burada listelenmiş şekilde göreceksiniz. Aşağıdaki resimde eklentinin optimizasyon kısmının ekran görüntüsünü inceleyebilirsiniz.

wordpress veritabanı optimizasyonu

Adım 4:

WP-Optimize eklentisi ile çeşitli site bilgilerini optimize edebilirsiniz. Aşağıda sırasıyla neler yapabileceğinizi inceleyebilirsiniz.

—Bir tema değiştirdiğinizde veya eklenti sildiğinizde, bu öğelerin kalıntıları veritabanınızdan silinmez. Bu yüzden veritabanı tablolarını optimize etmek oldukça önemlidir. Bu sayede bu kalıntılardan kurtulabilirsiniz.

—Eğer bir blog sahibiyseniz, yayınlamış olduğunuz yazının pek çok versiyonu da veritabanınıza işlenir. Revizyon diye adlandırılan bu kalıntılar, yazılarınızın önceki versiyonlarına geçiş yapmanızı sağlar. Eğer yazınızı geçmişteki bir haline geri getirmek istemiyorsanız, revizyonları temizlemeniz de yararlı olacaktır.

—WordPress sitelerinde istenmeyen yorumları, yazıları ve yazı taslaklarını silen pek çok site sahibi, bu dosyaları “çöp kutusundan” silmeyi unutur. Bu öğeler sitenizde boş yer kaplar ve site hızınızı düşürür. Bu yüzden WP-Optimize eklentisinde bu seçeneği de işaretlemeniz yararlı olacaktır.

—Eklentinin içerisinde bulunan optimizasyon listesinde “Uyarı” gösteren temizlik seçeneklerini yaparken dikkatli olmanız önemlidir. Bu seçenekleri optimize etmek, sitenizde kalıcı hasara yol açabilir (düşük bir ihtimal). Bu yüzden tüm bu seçenekleri işaretleyerek, tam anlamıyla bir optimizasyon gerçekleştirmeye karar verdiyseniz, site veritabanınızı yedeklemeniz yararlı olacaktır.

Eğer sitelerinizde yedekleme yapmanın önemini kavramak istiyorsanız bu yazımı okuyabilirsiniz. Bunun yanında En İyi WordPress Yedekleme Eklentileri adlı yazımızı ziyaret ederek, kendinize uygun bir yedekleme eklentisini sitenize yükleyebilirsiniz.

Adım 5: Eklentideki optimizasyon seçeneklerini işaretledikten sonra tek yapmanız gereken ise “Run” butonuna basmak. WP-Optimize sizin için tüm veritabanınızı temizler, düzenler ve onarır.

Bu eklentinin bir diğer özelliği ise, otomatik temizlik yapabilme seçeneğidir. Eklentinin “Ayarlar” kısmına giriş yaparak, belirli aralıklarla otomatik optimizasyonu açabilirsiniz. Eğer bu işlemi kendiniz yapmak istiyorsanız, eklentiyi her optimizasyondan sonra pasif duruma getirebilirsiniz.

wordpress veritabanı optimizasyonu

Unutmayın ki, sitenizi hızlandırmak için kullandığınız Cache Eklentileri, Lazy Load eklentileri ve optimizasyon sağlayan eklentilerin her biri, aslında sitenizi yavaşlatan parçalardır. Bu yüzden sitelerinizde nekadar az eklenti çalıştırırsanız, site hızınız adına okadar iyi sonuç alırsınız.

“Pasif WordPress Eklentileri Sitenizi Yavaşlatır Mı?” adlı yazımda, doğru eklenti kullanımının önemine değinmiştim. Bu yazımı inceledikten sonra, neden sizlere WP-Optimize eklentisini pasif duruma getirmenizi önerdiğimi daha iyi anlayabilirsiniz.

Son Olarak

Bu yazımda WordPress sitelerinizi hızlandırmak için veritabanı optimizasyonunu nasıl yapabileceğinizden bahsettim. Sizlerle paylaştığım her iki yöntemi de kullanarak sitelerinizde yer alan kalıntıları, gereksiz dosyaları ve çöpleri temizleyebilirsiniz. Bu sayede daha hızlı websitelerine sahip olabilir, daha fazla ziyaretçiyi sitenizde ağırlayabilirsiniz.

Eğer sizinle paylaştığımız yazıları beğeniyorsanız, bizi Facebook ve Twitter adreslerimizden de takip edebilirsiniz.

0 0 vote
Article Rating
Yazar
Yasin Atagün
Takip Et
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm Yorumları Göster
0
Yorumlarınız bizim için çok değerli!x
()
x