WordPress Websitelerine Zarar Veren 5 Davranış

Websitenize WordPress kurduğunuz zaman, pek çok olanağın olduğu bir dünyaya adım atmış olursunuz. Bu hem iyidir, hemde kötü. WordPress kullanımının rahatlığı ve sadece bir iki tıklama ile WordPress websitelerinizde pek çok değişiklik yapabiliyor olmanız, sizi rehavete düşürebilir.

WordPress, her nekadar korunaklı ve performansı yüksek bir CMS olsa bile, sitenizin yönetimini oluruna bırakamazsınız. Aksi takdirde belkide günlerce başınızı ağrıtacak problemlerle başbaşa kalabilirsiniz.

Durum bu olunca, bende bu yazımda WordPress websitelerinde dikkat etmeden yapılan davranışların ne gibi zararlar meydana getirebileceğinden bahsetmek istiyorum. Aşağıda websitenize zarar verebilecek 5 davranışı ve basit çözümlerini sizler için sıraladım.

1. Kullanılmayan Eklentileri Silmemek

En çok yapılan yanlışlardan birisi websitelerinde kullanılmayan eklentilerin silinmemesidir. Örneğin bir sosyal medya eklentisini websitenize ekleyip, daha sonra kullanmaktan vazgeçmiş olabilirsiniz. Bunun websitenizde hala yüklü olmasının bir anlamı var mı?

Kullanılmayan eklentiler websitenizde geri dönüşü olmayan zararlar oluşturabilir. Güvenlik açısından bakacak olursak, uzun süredir kullanmadığınız bir eklenti, kötü amaçlar için yeniden kodlanmış olabilir. Ve bunu sizin farketmeniz mümkün değildir. İstemeden de olsa serverlarınızı, websitenizi ve hatta websitenize üye olanların bilgilerini tehlikeye atıyor olabilirsiniz.

Bunun yanında kullanılmayan eklentiler website hızınızı ve performansınızı da düşürüyor olabilir. Sitenizde yer kaplamasının yanında, uzun süredir güncellenmemiş bir eklentiye sahipseniz, WordPress’in yeni sürümlerinde hız kayıplarına ve hatta bozulmalara yol açabilir.

Çözüm

Websitenize eklentiler eklemek tamamen normaldir. Fakat istenmeyen, kullanılmayan veya şüphe duyulan eklentileri silmeyi alışkanlık edinmelisiniz. Belirli bir rutin belirleyerek website eklentilerinizi kontrol edip, temizlik yapabilirsiniz. Unutmayın ki, kullanılmayan eklentiler hem güvenlik hemde performans açısından size zarar verebilir.

wordpress websitelerinde yapılmaması gerekenler

2. WordPress Websitelerinin Güvenli Olduğunu Düşünmek

Güvenlik konusu, pek çok WordPress kullanıcısı tarafından pek önemsenmiyor. Fakat baştada belirttiğim gibi, WordPress websitenizi korumak sizin elinizde. Bunu sadece WordPress’in kendisinden bekleyemezsiniz.

Eğer websiteniz hiç hacklenmediyse, bunun hiç bir zaman olmayacağını düşünmeniz oldukça normal. İnsan başına gelmeyen bir şeyin, hiç bir zaman gelmeyeceği yanılgısına düşebiliyor. Yada web hostinginiz size süper güvenli websitelerini vaadetmiş olabilir. Bunun sizde nasıl bir etki bıraktığını ve güvenlik konusuna neden çok önem göstermediğinizi anlayabiliyorum.

Fakat tüm bu düşünceleriniz websitenize bir hacker saldırısı yapıldığında değişebilir. Teknoloji çağında yararlı işler yapmaya çalışan insanlar olduğu gibi, tam tersi de malesef var. Bu yüzden kötü bir ders alarak öğrenmektense, tüm önlemlerinizi baştan almanızda fayda var.

Çözüm

Websitenizin tamamen güvenli olduğunu düşünmeyin. En büyük şirketlerin, en büyük teknoloji devlerinin ve hatta bankaların hacklendiği bu devirde sizin websitenizde hacklenebilir.

Güvenliğinizi çeşitli eklentilerle, güvenlik duvarıyla ve websitenizi sürekli güncel tutarak sağlayabilirsiniz. Bu çözümler bütün hack saldırılarının önüne geçmese bile, sizi basit hack saldırılarının vereceği zararlardan kurtarabilir. Bunun yanında, WordPress Websitelerinde Basit Güvenlik Taktikleri adlı yazımı okuyarakta güvenliğinizi arttırabilirsiniz.

wordpress websitelerinde yapılmaması gerekenler

3. Lisans Süresi Aşımı

WordPress ekosisteminde binlerce tema ve eklenti mevcut. Profesyonel bir şekilde blogging yapmak isteyenler ise genellikle bu temalar içerisinde en iyi olanlarını kullanmak istiyor. Premium temalar ve eklentiler genel olarak bloggerların hemen her isteğini karşıladığı gibi, geliştirici kadroları bu temaları ve eklentileri sürekli güncelliyor, hataları gideriyor.

Fakat son yıllarda tema ve eklenti üreticileri ürünlerinin lisanslarını “tek satın alım” opsiyonuyla sunmuyor. Genel olarak bu ürünleri yıllık lisans yenileme koşuluyla satın alabiliyoruz.

Bu senelik lisans yenileme ücretleri ise hata ayıklama, yeni özellikler ve güncellemeler olarak size geri dönüyor. Yani kullandığınız ürün aktif bir şekilde geliştiriliyor.

Ne yazıkki, pek çok WordPress tabanlı websiteyi gezdiğimde, lisans süresi dolmuş temalar ve eklentiler ile karşılaşıyorum. Bir lisansa sahip olmamak güvenlik ve performans sorunlarına neden olabilir. Bunun yanında WordPress’in güncellemeleri sürekli devam ederken, temanızın güncellenmemesi pek çok tasarım ve işlev bozukluğuna da yol açabilir.

Çözüm

Tema veya eklenti almadan önce araştırma yapın. Size kısa ve uzun vadede nekadar maddi yük getireceğini hesaplayın. Eğer bir müşteriniz için websitesi yapıyorsanız, lisans süresini ve lisans olmassa neler yaşanabileceğini ona detaylıca anlatın.

Son olarak ise lisansı geçmiş ürünleri kullanmak (pek çok durumda) yasal olsa bile, güncellenmeyen bir temaya ve eklentilere sahip olmak websitenize zarar verebilir. Bu yüzden lisansınızı yenilemeyi unutmayın.

wordpress websitelerinde yapılmaması gerekenler

4. Aynı İşe Yarayan Birden Fazla Eklentiyi Çalıştırmak

WordPress websitelerinde binlerce eklenti ile çalışmanızın mümkün olduğunu söylemiştim. Fakat bu eklentileri kullanırken akıllı davranmanız gerektiğinide söylemek istiyorum. Fazla eklenti yüklemek, websitenizin performansını aşağılara çeker. WordPress websitelerinin hız problemleri yaşamasının en büyük sebeplerinden birisi de budur.

Eklenti kullanımında dikkat edilmeyen şeylerden birisi “aynı özellikte iki eklentiyi” çalıştırmaktır. Örneğin sitelerinizde Gzip özelliğini kullanmak için bir eklenti kullanırken, cache işleminiz için Fastest Cache eklentisini kullanıyor olabilirsiniz. Farkedeceksiniz ki, cache eklentinizin içinde zaten Gzip sıkıştırma ayarı mevcut. Böyle bir senaryoda sadece Gzip için yüklediğiniz eklentiyi de çalıştırmak, hem karışıklığa hemde performans düşüşüne neden olur.

Bir diğer örneğe ise sosyal medya eklentilerinde rastlıyorum. Pek çok blogda sosyal medya butonlarının tasarımına göre birden fazla eklenti kullanıp, bunları sitenin farklı yerlerinde servis edenlere şahit oldum. Bu oldukça yanlış bir yaklaşımdır. Unutmayın ki site hızınız SEO ve ziyaretçi deneyimini etkileyen en önemli faktördür.

Çözüm

Eklenti seçiminizde olabildiğince hızlı ve işlevli eklentileri tercih etmelisiniz. Bir eklenti websitenizi yavaşlatıyorsa, bu eklentinin alternatiflerine yönelmelisiniz. Bunun yanında aynı işlevi gören eklentileri farkedip, bunlar arasında seçim yapmalısınız.

Örneğin günümüzde hemen her SEO eklentisi size Google Analytics, Sitemap, robot.txt gibi hizmetleri sağlıyor. Bir SEO eklentisi ile bunları elde etmek yerine üç, dört ve belkide daha fazla eklenti ile çalışmanız yanlıştır.

wordpress websitelerinde yapılmaması gerekenler

5. Kişisel Yedekleme Yapmamak

Website dosyalarınızı belirli aralıklarla yedeklemek oldukça iyi bir alışkanlıktır. Fakat pek çok insan risk faktörlerini es geçerek kişisel yedekleme işini askıya alıyor.

Web hostinglerinin günlük database ve dosya yedekleme özellikleri mevcut. Fakat, web hosting firmanıza tamamen güvenmek yanlış olur. Olası bir kötü senaryoda, günlerce hatta belkide yıllarca emek harcadığınız içeriklerinizi kaybedebilirsiniz.

Dünyanın en ünlü blog sitelerinden bir kaçının, web hosting şirketlerinin hacklenmesi yüzünden binlerce içeriğini kaybettiğini biliyor muydunuz?

Çözüm

WordPress websitelerinizi yedeklemenin pek çok yolu var. Backup eklentilerini ve hatta üçüncü parti servisleri (ManageWP, InfiniteWP yada JetPack gibi) kullanarak kişisel yedekleme yapabilirsiniz.

Son Olarak

WordPress oldukça güvenli, hızlı ve bol özellikli bir CMS’dir. Basit alışkanlıklar geliştirerek WordPress websitenizi sorunsuz bir şekilde yürütebilir, günden güne büyüyen bir blog sahibi olabilirsiniz.

Yazımın sonunda her zaman olduğu gibi bir soru sormak istiyorum. WordPress websitelerinde sizin gördüğünüz zararlı davranışlar nelerdir ? Sizlerin bu konudaki düşünceleriniz nedir ? 

0 0 vote
Article Rating
Yazar
Yasin Atagün
Takip Et
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm Yorumları Göster
0
Yorumlarınız bizim için çok değerli!x
()
x