WordPress’te Sayfa ve Yazı Filtreleme Özelliği Ekleme

WordPress sitelerinizde ziyaretçilerinizin sayfa ve yazı filtrelemelerine izin vermek mi istiyorsunuz?

Forumlarda sıkça “WordPress filtreleme nasıl yapılır?” ve benzeri sorular sorulduğunu farkettim. Bu yüzden de bu konu hakkında bir ders oluşturmak istedim. Bu yazımda ziyaretçilerinizin siteniz içerisindeki yazıları ve sayfaları filtreleyebilmesi için ne yapmanız gerektiğini anlatacağım.

Neden Ziyaretçilerinize Yazı Filtreleme Özelliği Sağlamalısınız?

WordPress ana sisteminde kategoriler ve etiketler ile sınıflandırma işlemi yapabilirsiniz. Bu site ziyaretçileri içinde oldukça yararlı bir özelliktir. Kategoriler ve etiketler ziyaretçilerinizin doğru yazıları ve sayfaları bulmalarını kolaylaştırır.

Fakat ziyaretçileriniz sadece tek bir kategoriyi, arşivi, etiketi listeleyebilir. Yani sitenizde bulunan yazı türlerinden sadece bir tanesini görüntüleyebilir.

Peki ziyaretçileriniz site içeriklerinizi birden fazla kategori veya etikete göre listelemek isterse ne yapacaksınız? WordPress filtreleme özelliği sayesinde farklı sayfa, etiket veya yazı filtrelemelerini ziyaretçilerinize kullandırabilirsiniz.

Bu tarz bir filtreleme olanağı sunmak, ziyaretçilerinizin site içi etkileşimini arttıracağı gibi çok büyük kolaylıklar da sağlar.

Eğer sizde WordPress sitenizde filtreleme özelliği kullanmak istiyorsanız, hadi hep birlikte bunu nasıl yapabileceğinize bakalım.

WordPress Yazı Filtreleme Özelliği Nasıl Yapılır?

Öncelikle Search & Filter eklentisini yükleyip, etkinleştirmeniz gerekiyor. Eğer eklenti yüklemeyi bilmiyorsanız ‘Adım Adım Eklenti Yükleme Rehberi’ adlı yazımızı inceleyebilirsiniz.

Eklentiyi etkinleştirdikten sonra WordPress yönetim panelinizde yeni bir menü (Search & Filter) açılacak. Bu menüye tıklayarak eklentinin kullanım menüsünü ve detaylı dökümanı görüntüleyebilirsiniz.

WordPress Yazı Filtreleme

Search & Filter eklentisi pek çok varyasyonda shortcode ile çalışıyor ve farklı filtreleme özelliklerini kullanabiliyorsunuz. Bu shortcode yada Türkçe haliyle kısakodları yazılarınızda, sayfalarınızda veya sidebarlarınızda kullanabilirsiniz.

[searchandfilter fields="search,category,post_tag"]

Bu kısakodları WordPress tema dosyalarınızda da kullanabilirsiniz. Aşağıdaki kodu temanızın gerekli bölümlerine ekleyerek sitenizi düzenleyebilirsiniz:

<?php echo do_shortcode('[searchandfilter fields="search,
category,post_tag"]'); ?>

Yukarıdaki kısakod arama, kategori ve etiket filtreleme bölümlerini içeriyor. Eklenti temel ayarlarında taksonomi, arama, belge tipi ve tarih filtrelerini kabul ediyor.

NOT: Eklentinin Türkçe versiyonu bulunmuyor. Fakat kolaylıkla çevirisi yapılabiliyor. Çeviri konusunda yardım isteyenler bize bu yazının yorumlar bölümünden ulaşabilir.

Gelin hep beraber bu eklenti ile sitelerinizde neler yapabileceğinizi örneklerle inceleyelim.

Örnek 1

Bir başka örneğe göz atalım. Bu sefer filtremiz kategori, etiket, belge türü ve tarih bölümlerini içerecek. Aşağıdaki kodu inceleyebilirsiniz:

[searchandfilter fields="search,category,post_tag,post_types,post_date"]

Nasıl göründüğüne bakalım:

WordPress Yazı Filtreleme

Örnek 2

Bu sefer dropdown menü kullanmak yerine checkbox kullanarak filtreleme özelliği ekleyelim. Bunu yapabilmek için iki farklı parametre ile çalışmamız gerekiyor.

Eğer yazılarınızı iki farklı sayfada gösteriyorsanız bu kısakodu kullanabilirsiniz:

[searchandfilter headings="Select categories:" 
types="checkbox" fields="category"]

WordPress Yazı Filtreleme

Örnek 3

Bir başka örneğe daha göz atalım. Bu sefer kategori, etiket ve belge tipini farklı başlıklar altında ekliyoruz:

[searchandfilter headings="Post type, Category, Tag" types="checkbox, 
select, select" fields="post_types,category,post_tag"]

Yukarıdaki kodun sitenizdeki görünümü:

WordPress Yazı Filtreleme

Bu kısakodları aynı zamanda “Metin” bileşeninde de kullanabilirsiniz. Eğer kısakodlarınız bu bileşende çalışmıyorsa WordPress Bileşenlerinde Kısakod Kullanma Rehberi adlı yazımızı da inceleyebilirsiniz.

Sonuç

Umarım bu yazım WordPress yazı ve sayfalarına filtreleme özelliği getirmek isteyen okurlarımız için yararlı olmuştur. Bu yazımın yanında ziyaretçilerinizin etkileşimini nasıl arttırabileceğinizi anlatan bu yazımı da inceleyebilirsiniz.

Eğer bu yazımı beğendiyseniz bizi Facebook ve Twitter sayfalarımızdan da takip edebilirsiniz.

0 0 vote
Article Rating
Yazar
Yasin Atagün
Takip Et
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm Yorumları Göster
0
Yorumlarınız bizim için çok değerli!x
()
x