WordPress’te Yapılan Basit SEO Hataları

WordPress arama motorları için oldukça iyi kodlanmıştır. Fakat mükemmel dememiz için yeterli özelliklere sahip değildir. Pek çok WordPress kullanıcısı da websitelerinde içerikler paylaşırken basit SEO hataları yapmaktadır. Hal böyle olunca WordPress SEO konusunda iki farklı yönden yardıma ihtiyaç duyar:

 • WordPress SEO bakımından daha uygun hale gelmesi için Rank Math SEO tarzı bir eklentinin yardımını almak.
 • SEO bakımından etkili website içi çalışmalar yapmak.

SEO konusunda en büyük iş, her zaman kullanıcıya düşer. Hiç bir eklenti veya CMS sistemi sizin için en iyi SEO yapılandırmasını sağlayamaz. Eğer SEO kurallarını çiğneyerek içerik üretir, websitenizi yönetiseniz arama motorlarındaki değerinizin artmasını bekleyemezsiniz.

Bu yazımda WordPress kullanırken yapılan basit SEO hatalarını ve bu hatalardan nasıl uzak duracağınızı anlatacağım. Öncelikle yazı ve sayfalarda yapılan hatalardan bahsedeceğiz. Daha sonrasında ise tüm websitenizi etkileyecek hatalara değineceğim.

Eğer aşağıda anlatılan hatalardan bir veya birkaçını sizlerde yapıyorsanız, bu hataları düzelterek SEO skorunuzu yüksek tutabilirsiniz.

1. Kalıcı Bağlantıları Düzenlememek

Kalıcı bağlantılarınız iki şey için yararlıdır:

 • Ziyaretçilerinize sayfanın ne hakkında olduğunu anlatır.
 • Arama motorlarına içeriğinizin ne hakkında olduğunu anlatır.

Bu yüzden websitenizdeki kalıcı bağlantı ayarlarını doğru bir şekilde yapmalısınız:

Basit Seo Hataları

Gördüğünüz üzere, kalıcı bağlantıları sayfa veya yazı adı olarak ayalanmış durumda. Genel olarak tavsiye edebileceğim ayar bu. Eğer websitenizdeki içeriklerin yayınladığı günler önemli ise kalıcı bağlantılarınıza tarihte ekleyebilirsiniz. Fakat çoğu WordPress websitesi için sayfa veya yazınızın adı ideal bir seçenektir.

2. Arama Motorlarındaki Görünümünüzü Ayarlamamak

Ben Webtisyen’de Rank Math SEO eklentisini kullanıyorum. Tamamen bedava olmasının yanında, Yoast’tan daha detaylı özelliklere sahip olan bu eklenti ile arama motorlarında yazınızın ve sayfanızın nasıl görüneceğini ayarlayabilir, anahtar kelimelerinize göre yazılarınızı daha uygun düzenleyebilirsiniz.

WordPress SEO Hataları Nelerdir ?

Eğer yazılarınızı ve sayfalarınızın arama motorlarındaki görünümünü ve anahtar kelimeleri ayarlamıyorsanız bunu Rank Math ile yapabilirsiniz. Neler yapabileceğinize gelecek olursak:

 • Anahtar kelime (focus keyword) yazınızın ana amacını temsil eder. Arama motorları bu anahtar kelimeyi yazınızın en önemli kısmı olarak algılar.
 • SEO Başlığınız, arama motorlarında yazınızın hangi başlık ile görüneceğiniz belirler.
 • Meta açıklaması ise yazınızın kısa bir açıklaması olarak arama motorlarında görünecektir.

Yukarıda saydığım ayarları ve daha fazlasını Rank Math ile yapmanız mümkündür.

3. Interlinking (website içi link gönderme) Yapmamak

Yazılarınız içinde linkler kullanarak diğer sayfalarınıza ve yazılarınıza bağlantı vermenizin pek çok yararı vardır. SEO hatalarının biriside ineterlinkin yapmamaktır. Website içi bağlantı trafiğini arttırarak, daha fazla site kullanımını bu şekilde sağlayabilirsiniz. Örneğin SEO konusunda bir yazı okuyan ziyaretçiniz, bu yazıdaki bir linke tıklayarak SEO hakkında başka bir yazıyı daha okumaya teşvik edilebilir. Bütün bunların yanında sayfa içi linkleşmenin SEO içinde yararı büyüktür.

Özellikle aynı konuya dair sayfaları birbirine linklemek, Google’ın websitenizin bütünlüğünü anlamasına ve sizi yüksek sıralara taşımasına yardımcı olacaktır.

4. Dış Bağlantıları Kullanmamak

Genelde tam tersi düşünülse bile, yazılarınızda güvenilir websitelerine dış bağlantılar vermenizin hiç bir zararı yoktur, hatta yararı vardır. Google, dış sayfalara bağlantı veren websitelerini çok sever. Fakat bağlantı verdiğiniz websitelerin güvenilir ve yüksek standartta olmasında fayda vardır.

5. Kötü Görsel Optimizasyonu

WordPress genel SEO hatalarından biriside görsellerin doğru şekilde optimize edilmemesidir. Arama motorları görsellerinizin ne anlama geldiğini anlayamaz. Fakat, bazı düzenlemeler yaparak görsellerinizi arama motorlarına tanıtabilirsiniz. İşte burada da alternatif metin ve görsel başlığı devreye girer.

Görsellerinizi nasıl düzenlemeniz gerektiğini bu yazımda detaylı bir şekilde öğrenebilirsiniz.

6. Kötü Kategorilendirme

Yazılarınızı kategorilendirmek ve uygun etiketler ile sınıflandırmak SEO için oldukça önemlidir. Limitli sayıda kategori ile çalışmak ve limitli sayıda etiket üzerinde yazılarınızı sınıflandırmak yararlı bir çalışma olacaktır. Bunun yanında her yazınızı tek bir kategoride paylaşmak, yazılarınıza 2-3 etiketten fazlasını kullanmamak doğru olacaktır.

Doğru ayarlanmış bir kategori ve etiket düzeni, arama motorlarınızın sitenizi daha hızlı taramasını ve içeriğinizi indexlemesini sağlar.

7. Kötü Yapılandırılmış Başlıklar!

HTML headers yani başlıklar Google’a içeriğiniz hakkında çok fazla bilgi verir. Bir başlıkta yer alan kelimelerin değeri, yazı içinde yer alan kelimelerden daha fazladır.

Bu yüzden yazı başlığınızı ve yazı içerisinde kullanılan diğer başlıkları (h1,h2,h3..) SEO’ya uygun şekilde ayarlamalısınız. Bazı WordPress temaları SEO’ya uygun şekilde tasarlanmamış olabiliyor.

WordPress bloglarında gördüğüm en büyük ama bir okadar da basit SEO hatalarından biriside; başlıkların yazı boyutlarını, tipini temadaki gibi bırakıp, sadece görsel amaçlarla başlıkların yanlış kullanılmasıdır. Örneğin hali hazırda bir temada h1 etiketi gözünüze çok büyük geliyor ve bu yüzden bu etiketi kullanmanız gereken bir yerde h3 etiketini kullanıyor olabilirsiniz. Bu büyük bir yanlıştır. Google h1 etiketinin h3 etiketinden daha önemli olduğunu anlar. Bunu yapmak yerine, CSS dosyanızı açıp, bütün başlık tiplerinizin boyutlarını, renklerini görsel zevkinize göre değiştirebilirsiniz.

Bu konuda yapılması gereken bazı şeyleri listeleyelim:

 • Sitenizin adı <h1> etiketinde olmalıdır.
 • Sayfa başlıklarınız <h1> etiketinde olmalıdır.
 • Yazılarınızın başlıkları <h1> etiketinde olmalıdır.
 • Alt başlıklarınızı önem ve durum sırasına göre <h2>, <h3>,<h4> etiketlerine koyabilirsiniz.

8. Arama Motorlarına Gereksiz Bilgiler Yollamak

Pek çok insan bu SEO hatasını yapıyor. Websitesinin tamamının Google’da gözükmesini isteyen kullanıcılar bir hayli fazla. Fakat bu yararlı bir istek değildir. Google’ın websitenizdeki her sayfayı indexlemesinin pek yararı yoktur. Örneğin:

 • Arşiv Sayfanız
 • Gizlilik Bildiriniz
 • Etiket Sayfanız

Anafikri anladığınızı umuyorum. Google’a ziyaretçilerinizin gerçekten ulaşması gereken sayfaları indexletmeniz en güzel çözümdür. Ne kadar az, okadar iyi mantığını burada uygulamalısınız. Websitenizin işleyişiyle alakalı sayfalar yada yazılarınız dışında herhangi bir sayfanın Google’da olması görüntü kirliliğine yol açmaktan başka bir şey değildir.

Rank Math Seo eklentisinde bu işlemi kolaylıkla sağlayabilirsiniz. Google’ın taramasını istemediğiniz sayfaları belirleyebilir, istediğiniz zaman açıp kapayabilirsiniz.

9. XML Site Haritasına Sahip Olmamak

XML site haritaları arama motorlarına websitenizin şemasını tanıtan, websitenizin tüm bağlantılarının yer aldığı bir dosyadır. Google websitenizi kendisi taramaktansa, bir site haritası yardımıyla taramayı tercih eder. Bu yüzden XML site haritası bir websitesinin olmazsa olmazlarındandır. WordPress SEO çalışmalarında en temel yapılması gerekenlerden biri site haritası oluşturmaktır.

Site haritalarını WordPress’inize nasıl oluşturacağınızı ve Google’da nasıl kayıt oluşturabileceğinizi bu yazımda daha detaylı bir şekilde öğrenebilirsiniz.

10. Website Hızını Optimize Etmemek

Google ve diğer tüm arama motorları son yıllarda website hızını da bir SEO faktörü olarak ele alıyor. Daha hızlı siteler, daha iyi arama motoru sonuçlarını çağırıyor.

Bu yüzden WordPress websitelerinizin hızını optimize ederken cache eklentileri ile çalışabilir, cdn kullanabilir, optimize edilmiş özel WordPress hosting servislerini tercih edebilirsiniz.

Site hızınızı test etmek için Pingdom, GTmetrix araçlarını kullanabilirsiniz.

Sonuç Olarak

Bu yazımda sizlere WordPress websitelerinde yapılan basit SEO hatalarından ve bunları nasıl düzeltebileceğinizden bahsettim. WordPress SEO bakımından oldukça güzel tasarlanmış bir platform olsa bile, sizin yapmanız gereken şeylerin neler olduğunu bu yazımla beraber daha iyi anladığınızı umuyorum. Sizlerin aklına gelen başka SEO hataları varsa, bunları bizimle paylaşmanız herkes için yararlı olacaktır.

Bizi Facebook ve Twitter sosyal medya hesaplarımızdan da takip edebilirsiniz.

0 0 vote
Article Rating
Yazar
Yasin Atagün
Takip Et
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm Yorumları Göster
0
Yorumlarınız bizim için çok değerli!x
()
x