WordPress Kategorilerinin ve Etiketlerinin Önemi

WordPress kategorileri ve etiketleri, WordPress’e yeni olanlar kadar deneyimli kullanıcılarında kafasını karıştıran bir konudur.

Aslında anlaması oldukça kolay bir konu olarak gözüküyor. Basitçe, yazdığımız yazıların her birine en az bir adet kategori belirlemeliyiz. Değil mi?

İşin derinine indiğimizde ise kategorilerin ve etiketlerin asıl önemi ortaya çıkıyor. Kategoriler ve etiketler websitenizdeki yazılarınızı organize etmenize yarayan en önemli şeylerdir. Bu yüzden wordpress kategorilerini ve etiketlerini kullanırkan bir takım bilgilere sahip olmak önemlidir.

Eğer WordPress kategorilerinin ve etiketlerinin kullanımı sizin kafanızı karıştırıyorsa bu yazı tam size göre. Yazımda kategorilerin ve etiketlerin tam olarak ne olduklarını, doğru kullanımını ve kullanıcı deneyimi açısından faydalarını soru-cevap şeklinde sizlerle paylaşacağım.

WordPress Kategorileri ve Etiketleri

Genel Kategori (kategorilendirilmemiş) Nasıl Değiştirilir ?

WordPress websitenizi kurduğunuzda ilk yapmanız gereken şeylerden birisi de genel kategoriyi (kategorizelendirilmemiş) değiştirmektir. Eğer bunu yapmazsanız, her yazı yazdığınızda otomatik olarak bu kategori seçili olacaktır. Bu size zaman kaybı demektir.

Bunun yanında bir hata sonucu kategori belirlemeden paylaştığınız bir yazıyı “en azından” popüler bir kategoriniz altında sergilemeniz, hatanızın zararlarını en aza indirebilir.

Peki genel kategoriyi nasıl değiştireceksiniz?

Nasıl yapılacağını adım adım anlatıyorum:

  1. Eğer blogunuz yeni ve hiç bir kategoriye sahip değilseniz, en azından bir tane oluşturun.
  2. Kategorilerinizi oluşturmak için yönetim panelinizde Yazılar > Kategoriler > Yeni Ekle yolunu izleyin.
  3. Ayarlar > Yazma bölümüne gelin ve menüden yeni kategorinizi belirleyin.
  4. Değişiklikleri kaydedin.

Artık bir yazıyı kategorilendirmeden paylaştığınızda “Kategorilendirilmemiş” yazılar bölümünde olmayacaktır.

Kategoriler ve Etiketler Zorunlu Mudur?

Kısaca cevap verecek olursam kategoriler için evet, etiketler için hayır.

Blogunuzdaki her yazıya en az bir kategori belirlemelisiniz. Aksi takdirde WordPress yazınızı kategorilendirilmeyen yazılarınızın bulunduğu genel bölüme gönderecektir.

Aksine, yazılarınıza etiket koyma zorunluluğunuz yoktur. Peki etiketleri kullanmalı mısınız? Bu soruya yazımın devamında cevap vereceğim. Etiklerin hangi durumlarda, ne için kullanılması gerektiğini açıklayacağım.

Sınıflandırırken Kategori & Etiket Seçimi:

En çok karıştırılan konulardan biriside kategorilerin ve etiketlerin seçimidir. Bu konuyu bir örnekle anlatacağım:

Uzay, Biyoloji ve Fizik konunlarında yararlı makaleler paylaştığınız bir bilim blogunuz olduğunu varsayalım. Bu blogun kategorilerinin Uzay, Biyoloji ve Fizik olması kadar doğal bir şey yoktur. Kategori kullanımını sitenizde yer alan konuların en temel olanlarını seçerek yapmalısınız.

Daha sonraları bir karar aldınız ve bilimle uğraşan insanlarla çeşitli röportajlar yapmaya karar verdiniz. Diyelim ki, ilk röportajınızı ünlü bir fizikçiyle “kara madde” üzerine verdiniz. Şimdi bu röportajı sitenizin “Fizik” kategorisinde mi yayınlamalısınız, yoksa “Röportajlar” adlı yeni bir kategori mi oluşturmalısınız?

Bu durumda yapılacak en doğru tercih “Röportajlar” adlı bir etiket oluşturmaktır. Yaptığınız röportajların sayısı çoğaldıkça etiketinizi bir kategori haline getirmeyi düşünebilirsiniz. Fakat sadece bir veya iki röportajınız varken sitenize yeni bir kategori eklemek, oldukça anlamsız olacaktır.

Kısacası kategorilerinizi belirlerken en temel konularınızı baz almalısınız. Etiketlerinizi belirlerken ise kategorilerinizi sınıflandırmanız yararlı olacaktır. Eğer popüler bir etiketinizde çok fazla yazı yer alıyorsa ve ziyaretçileriniz bu etikete sahip yazıları okumaya bayılıyorsa, işte ozaman yeni bir kategori açmanın vakti gelmiş demektir.

Yazınızın Bulunduğu Yer: [Kategori Adınız]

Genellikle her WordPress temasında “Kategori:”, “Yazınızın Paylaşıldığı Yer:” gibi yazılar ve devamında da bir link görürsünüz.

Burada yer alan link, yazınıza ev sahipliği yapan kategorinin bağlantısıdır. Eğer birden fazla link görüyorsanız, bu yazı birden çok kategoriye sahip demektir.

Ziyaretçileriniz bu linklerden bir tanesi tıklayarak, aynı kategoride yer alan diğer yazıları okuyabilir. Eğer kullandığınız tema bu özelliğe sahip değilse, site için etkileşiminiz bundan kötü etkilenebilir.

Blog yazılarınızın listelendiği sayfalarda yazılarınızın hangi kategorilerde yer aldığını göstermek, website etkileşimi için oldukça önemlidir. Bir ziyaretçi, ilgisini çeken bir yazının benzerlerini okumak için kategorilerinizi incelemek isteyebilir.

Birden Çok Kategori Kullanmalı Mısınız ?

Bir yazıya birden çok kategori verebiliyor olmak, bunu her zaman yapmanız gerektiği anlamına gelmez.

Bir yazıyı kategorilendirirken iyi bir analiz yapın ve buna göre karar verin. Eğer yazınızın gerçekten dört ayrı kategoride birden sergilenmesi gerekiyorsa, bunu yapın. Eğer yazınızın konusu tek bir kategorideyse ve diğer konulara pek değinilmiyorsa, sadece bir kategori seçimi yapın.

Yapmamanız gereken şey ise kategorilendirme yaparken, sitenizdeki her yazıya iki ve üstü kategori eklemektir. Her yazınızda başka konulara da değiniyor olabilirsiniz. Ama burdaki asıl amaç, ziyaretçinize bu yazının gerçekten hangi konuda bilgiler verdiğini gösterebilmektir.

Bu tarz bir yaklaşım ziyaretçilerin etkileşimini ve kullanıcı deneyimini azaltacaktır.

Birden Fazla Kategori Eklemenin Mantığı Nedir ?

Her insanın düşünce yapısı farklıdır. Örneğin alttaki kalem resmini ben “Kalemler” kategorisine koyarken, siz “Kurşun Kalemler” kategorisine koymak isteyebilirsiniz.

WordPress Etiketleri ve Kategorilerinin Kullanımı

Aynı durum ziyaretçileriniz içinde geçerlidir. Yazınıza birden fazla kategori eklemek, farklı düşünen ziyaretçilerinizin içeriğinize ulaşmasını kolaylaştırabilir. Fakat iki veya üç kategori seçerken iyice düşünmenizde fayda var. Yazınızın içinde geçen her konu, kategorilendirilmeyi haketmeyebilir. Yazınızın asıl amacına uygun kategoriler seçmeye dikkat edin.

Etiketlerin Kafa Karıştıran Yapısı

Etiketler pek çok WordPress kullacısının kafasını karıştırır. Fakat kurallara uyarak yazılarınızı etiketlendirmek oldukça yararlıdır.

Etiketler genellikle bir veya iki kelimenin kombinasyonundan oluşur. WordPress etiketlerinizi “kategorilerinizin içinde sınıflandırma yapmak” için kullanabilirsiniz.

Örneğin ben Webtisyen’in Dersler kategorisi içerisinde yazılarımızı Uzman, Acemi gibi etiketler ile sınıflandırıyorum. Hatta bazen her iki etiketi de yazılarıma ekliyorum. Bu şekilde Dersler – Uzman ve Dersler – Acemi gibi iki kategori oluşturmaktansa, daha geniş alanda çalışma fırsatı buluyorum.

Aslında bu kullanım şekli, site ziyaretçileri içinde oldukça yararlı. WordPress derslerini sınıflandırma yapmadan incelemek isteyen pek çok takipçimiz var. Sadece Uzman etiketli yazılarımızı okumak için ise etiket menüsünden seçim yapmanız yeterlidir. Bu sınıflandırma herkes için kullanım kolaylığı sağlıyor.

Yazılarınızda Kaç Etiket Kullanmalısınız ?

Eğer yazılarınızda, sidebarınızda veya yazılarınızı listelediğiniz bölümlerde etiketlerinizi sergiliyorsanız, fazla etiket kullanmak yanlış bir seçimdir. Her yazınız için 3-4 etiket idealdir.

Eğer yazılarınızda etiketlerinizi sergilemiyorsanız ise istediğiniz kadar etiket kullanabilirsiniz. Bu websitenize ve kullanıcı deneyimine hiç bir zarar vermeyecektir.

Eğer siteniz etiketleri kullanıcılara göstermiyorsa, fazlaca kullananızda yarar bile olabilir. Nasıl mı? Okumaya devam edelim..

Benzer Yazılar Bölümüne Değinelim

Pek çok blogda, yazı sayfalarının altında “Benzer Yazılar” bölümüne rastlamışsınızdır. Bu ziyaretçilerinizin sitenizde daha fazla kalması için oldukça yararlı bir özelliktir. Websitenizdeki benzer yazıları bir eklenti aracılığıyla sergileyebileceğiniz gibi, pek çok modern temada bu özellik bulunmaktadır.

Peki websiteniz benzer yazıları nasıl algılıyor ve seçiyor? Aslında cevabı çok basit. Benzer yazılar bölümündeki içerikleri kategoriye, etikete ve hatta her ikisine birden bakarak seçebilirsiniz.

Eğer yazınıza “wordpress dersleri” etiketini eklerseniz, websitenizde aynı etikete sahip olan diğer yazılar “Benzer Yazılar” bölümünde gösterilecektir.

Eğer temanızda benzer yazılar bölümü oluşturma özelliği yoksa Yet Another Related Posts Plugin (YARPP) eklentisini kullanabilirsiniz. Bu eklenti sayesinde kategori, etiket ve diğer algoritmalarla benzer yazılarınızı sergileyebilirsiniz.

Son Olarak

Blogunuz büyüdükçe ve yaşlandıkça eski içerikleriniz daha az görüntülenmeye başlar. Bu yüzden websitenizi doğru bir şekilde organize etmelisiniz. İyi bir şekilde sınıflandırılmış içerikler, nekadar önce yayınlanmış olursa olsun okurlarına ulaşacaktır.

Eğer ziyaretçileriniz websitenizdeki eski içeriklere, yeni içeriklerinize ulaşabildikleri kadar kolay ulaşamazsa, bu sitenizin kullanıcı sayısınıda düşürecektir. Kısacası kategorileri ve etiketleri kullanmak bu konuda size büyük avantaj sağlar.

Umarım bu yazım blogunuzu neden kategorilendirmeniz gerektiğini ve etiketlerin önemini sizlere göstermiştir. Eğer bu yazımı beğendiyseniz bizi Facebook ve Twitter sayfamızdan takip etmeyi unutmayın.

0 0 vote
Article Rating
Yazar
Yasin Atagün
Takip Et
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm Yorumları Göster
0
Yorumlarınız bizim için çok değerli!x
()
x