WordPress Blogunuza Gelen Yorum Sayısını Arttırmanın 11 Etkili Yolu

Blog yazılarınıza gelen yorum sayısı düşük mü? Sitenizde ziyaretçilerin daha fazla yorum yapmasını mı istiyorsursunuz? Forumlarda ve çeşitli soru cevap platformlarında en çok sorulan sorulardan biriside budur.

Bende bu yazımda sitenize gelen yorum sayısını nasıl arttırabileceğinizden bahsedeceğim. Bloglarınızdaki yazılara daha fazla yorum yapılmasını sağlamak için neler yapabileceğinizi gelin hep beraber inceleyelim.

1. Daha İyi Bir WordPress Hostingi Edinin

Yorumlar sitenizde kaynak tüketen öğelerdir. Bir ziyaretçiniz WordPress sitenize yorum yaparken, serverınız bir PHP scripti çalıştırır. Eğer birden fazla ziyaretçi aynı anda yorum yapmak isterse, bu sitenizin yavaşlamasına yol açar. Yavaş bir websiteside ziyaretçilerin en sevmediği şeydir.

Bu yüzden WordPress sitenizini barındırdığınız hostingin bu işlemleri kaldırabileceğinden emin olmalısınız. Eğer büyük bir siteye sahipseniz WPengine, GüzelHost gibi WordPress yapılandırması bulunan hostingleri inceleyebilirsiniz.

Bunun yanında WordPress sitelerinizi hızlandırmak için bazı taktiklerin yer aldığı bu yazımı da incelemenizi öneriyorum.

2. Captcha Kullanmayın

wordpress blog yorum sayisi

CAPTCHA özelliğini kullanmak, spam yorumların önüne geçmek için oldukça etkili bir yöntemdir. Fakat CAPTCHA’nın dezavantajları da vardır.

Yorumlarınızda CAPTCHA denetimini açmak kullanıcı deneyimini düşürür. Hatta bu özelliği gören pek çok ziyaretçiniz yorum yapmaktan vazgeçebilir.

Bu yüzden CAPTCHA denetimini kullanmaktansa, yorumlarınızı manüel olarak onaylamayı düşünebilirsiniz. Bu can sıkıcı bir işlem gibi gözükse de, sitenize yapılan yorum sayısını olumlu yönde etkileyecektir.

WordPress ayarlarında yorumları bir seferlik veya her seferinde denetimden geçirme özelliğini etkinleştirebilirsiniz. Bu sayede sitenize gelen spam yorumlarında önüne geçebilirsiniz.

3. Ziyaretçilerinizin Yorumlara Abone Olmasına İzin Verin

Ziyaretçileriniz sitenize bir yorum yaptığında, bu sayfayı yer imlerine eklemeleri gerekir. Bu sayede daha sonra bu sayfaya dönerek yeni bir yorum veya cevap verilmiş mi kontrol edebilirler.

Fakat ziyaretçileriniz bu sayfaları yer imlerine eklemediğinde veya unuttuklarında, yorum yaptıkları sayfaya veya yazıya tekrar dönme olasılıkları da azalır.

Siz bu açığı bir avantaja dönüştürebilirsiniz. Sitelerinize yorum yapan ziyaretçilerinizin yorum bölümlerine abone olmasını sağlayarak, yeni bir yorum geldiğinde bildirim almalarını ve sitenize geri dönmelerini kolaylaştırabilirsiniz.

Bu sayede hem site içi tıklanma sayılarını arttırabilir, hemde yorum sayılarında önemli miktarda artış sağlayabilirsiniz.

4. Ziyaretçileri Kendi Yorumlarına Cevap Geldiğinde Bilgilendirin

wordpress blog yorum sayisi

Bir ziyaretçi sitenizde yorum yaptığında, bu yoruma herhangi bir cevap geldiğini hiç bir şekilde anlayamaz. Tek yapabileceği ise bu sayfaya tekrar tekrar girerek kontrol etmektir. Çoğu ziyaretçi de bunu hiç bir zaman yapmaz.

Ziyaretçilerinizin kendi yorumlarına cevap geldiğinde bildirim almalarını sağlayarak sitenizdeki etkileşimi arttırabilirsiniz. Genellikle cevap üstüne cevap veren ziyaretçi sayısı oldukça fazladır.

Bu özelliği ekleyerek sitenizde oldukça büyük ve interaktif bir topluluk oluşturmanızda kolaylaşır.

5. Yeni Yorumları Önce Gösterin

WordPress’in temel ayarlarında en yeni yorumlar her zaman en altta görünür. Eğer bir yazıda çok fazla yorum varsa, sitenizi ziyaret edenler sadece en eski yorumları görecek, bu yüzden de yeni yapılan yorumların bir değeri kalmayacaktır.

Bunu kolaylıkla değiştirerek sitenize yeni gelen yorumların daha göz önünde olmasını sağlayabilirsiniz.

Basitçe yönetim panelinizden Ayarlar > Tartışma bölümüne girip yeni ve eski yorumların sıralanmasını değiştirebilirsiniz.

6. Eski Yazılarınızda Yorumlar Açık Olsun

Pek çok blogger eski yazılarında yorumları kapatarak, spamların önüne geçmeyi hedefler. Fakat bu şekilde pek çok kullanıcının yorum yapmasını da engellersiniz.

Yazımın önceki bölümlerinde bahsettiğim gibi manüel olarak yorum onaylıyorsanız, eski yazılarınızda yorum yapılmasına da gönül rahatlığı ile izin verebilirsiniz.

7. Yorum Yapan Ziyaretçilerinizi Sergileyin

Sitenizi ziyaret edenleri yorum yapmaya yüreklendirmenin bir yoluda “En Çok Yorum Yapanlar” veya “En Popüler Yorumlar” gibi bileşenler kullanmaktır.

Bu sayede sitenizde hiç bir zaman yorum yapmamış olan insanlarda bu listelerde yer alabilmek için blogunuzda bulunan yazılara yorumlar yapacaktır.

Bu özelliği WordPress sitenize eklemek için pek çok eklentinin yardımını alabilirsiniz. WordPress eklenti dizininde uygun kelimeleri arattığınızda onlarca yorum eklentisi karşınıza çıkacaktır. Buradan size en uygun bileşen eklentilerini kullanabilirsiniz.

8. Son Yorumları Gösterin

Bir ziyaretçi anasayfanızı gezerken, sitenizin yorum bölümlerinde neler olduğunu anlayamaz. Örneğin bazı yazılarınızda oldukça ateşli tartışmalar oluyor olabilir. Bu tarz sayfalarınızı sidebarlarınızda göstererek, ziyaretçilerinizi güncel tartışmalara katılmaları için motive edebilirsiniz.

9. Yorumların Paylaşımını ve Oylanabilmesini Sağlayın

wordpress blog yorum sayisi

WordPress temel yorum sistemi oldukça sade ve az özelliklidir. Hiç bir sosyal paylaşım, kullanıcı etkileşimi ve oyunlaştırma sağlamaz.

Bu yüzden çeşitli yorum sistemlerini kullanarak sitenizi daha interaktif bir hale sokabilirsiniz. Disqus, DeComments veya diğer sistemleri inceleyerek kendinize en uygun olanı bulup, sadece dakikalar içerisinde sitenizin yorum bölümlerini çok daha kullanışlı bir hale getirebilirsiniz.

Özellikle yorumların oylanması ve paylaşılabilir olması sitenizin reklamının yapılmasını da kolaylaştıracaktır.

10. Yorumunun Onaylandığını Ziyaretçinize Bildirin

WordPress sitelerinizde bir yorum yapıldığında, yorumun kabul beklediğini bildiren bir mesaj yayınlanır. Fakat ziyaretçileriniz bu yorumların ne zaman onaylandığının haberini alamaz.

Sitenizde sayfa gösterimlerinin artmasını ve yapılan yorumların üstüne yenilerinin eklenmesini sağlamak için ziyaretçilerinize bir onay bildirimi yapmanız oldukça yararlı olacaktır.

Bu özelliği Comment Approved eklentisini kullanarak sitenize ekleyebilirsiniz. Eklentiyi etkinleştirdikten sonra yönetim panelinizde bulunan Ayarlar > Comment Approved sekmesine girerek ayarları yapabilirsiniz.

11. Sitenize Gelen Yorumlara Cevap Verin

Sitelerinizdeki yorum sayısını arttırmanın en etkili yöntemini ise sona sakladım. Eğer bir ziyaretçiniz sitenize yorum yapıyorsa, ona yeterince ilgi gösterdiğinizden emin olmalısınız. Ziyaretçileriniz yaptıkları yorumlara cevap vermenizi oldukça olumlu karşılar. Bu onların daha fazla yorum yapmalarını da sağlar.

Son Olarak

WordPress bloglarınızda insanların yorum yapmasını istiyorsanız, öncelikle onları yüreklendirmeniz gerektiğini bilmelisiniz. Hiç bir kimse boş bir yorum alanına ilk yorum atan olmak istemez. Fakat farklı taktikler uygulayarak insanların yorum yapmasını kolaylaştırabilirsiniz.

Sitenize yapılan yorum sayısının artması için ilgi çekici, tartışmaya açık yazılar paylaşmalısınız. Bunun yanında her bir ziyaretçinize ona değer verdiğinizi göstermelisiniz.

Umarım bu yazım blog etkileşimini arttırmak isteyen okurlarım için yararlı olmuştur. Eğer bu yazıma eklemek istedikleriniz varsa, yorumlar bölümünde görüşmek üzere!!

0 0 vote
Article Rating
Yazar
Ertuğrul Arslan
Takip Et
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm Yorumları Göster
0
Yorumlarınız bizim için çok değerli!x
()
x